Tu jesteś:

Rynek magazynowy czeka kolejny dobry rok

Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cresa

Olbrzymie zainteresowanie najemców – gdzie od wielu miesięcy popyt przewyższa podaż – oraz rozpędzona gospodarka pozwalają przypuszczać, że rynek powierzchni magazynowych w naszym kraju czeka kolejny rok wzrostów.

Powierzchni nie tylko w gigantycznym tempie przybywa, ale jest ona również coraz lepsza jakościowo. Nowe technologie obecne są na każdym etapie tworzenia budynku – od projektowania, przez budowę, wyposażenie, aż po optymalizację procesów i sposób eksploatacji. – Magazyny to nie są już zwykłe hale na obrzeżach miasta do przechowywania towaru. Ich wnętrza są bardzo zaawansowane technicznie – coraz częściej składowanie i kompletacja produktów odbywają się przy pomocy pełnej lub częściowej automatyzacji regałów, z równoczesnym użyciem robotów. I to się będzie bardzo szybko rozwijać, szczególnie w miejscach, gdzie brakuje ludzi do pracy – mówi Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cresa.  – Doradzając najemcom, staramy się być na bieżąco ze wszystkimi planami deweloperów. Śledzimy też nowości i trendy na rynku – dodaje.

Inteligentne magazyny

W definiowaniu trendów w logistyce uczestniczy m.in. jeden z liderów rynku magazynowego – Prologis. Do optymalizacji prac architektonicznych i budowlanych oraz poprawy efektywności energetycznej obiektów używa on technologii BIM, opartej na modelach 3D. – Wdrożyliśmy inteligentny system smart meteringu, który umożliwia zdalny odczyt i kontrolę mediów. Zaimplementowaliśmy też, umożliwiającą kompleksowe zarządzanie i obsługę techniczną nieruchomości, platformę Singu FM – wylicza Paweł Sapek, Senior Vice President, Country Manager Prologis w Polsce. – Opracowaliśmy system konsolidacji usług dotyczący zakupu i optymalizacji dystrybucji mediów dla klientów w całym kraju, oferując im ceny energii elektrycznej poniżej średniej rynkowej, dzięki czemu stają się beneficjentami efektu skali naszego portfolio – dodaje.

Wymagający najemcy = ciekawe projekty

W 2018 roku deweloperzy dostarczali na rynek budynki coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jedną z kluczowych inwestycji zrealizowanych w tym czasie przez SEGRO był obiekt produkcyjno-magazynowy dla Corning Optical Communications na terenie SEGRO Logistics Park Stryków. – Zakład o powierzchni 39 200 mkw. wyznacza nowe standardy dla budynków produkcyjnych z częścią socjalną i biurową. Trzypoziomowe biura posiadają przeszkloną fasadę, w której zastosowano szkło z powłoką antyrefleksyjną, zapobiegającą przegrzewaniu, co jest w tego typu obiektach innowacją – mówi Magdalena Szulc, dyrektor SEGRO na Europę Centralną.

Najciekawszą inwestycją zrealizowaną w tym czasie przez MLP Group było centrum logistyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb Żabka Polska, które powstało w ramach MLP Gliwice. W obiekcie liczącym 24,7 tys. mkw. powierzchni, blisko 23,8 tys. mkw. przeznaczone jest na cele magazynowe, z czego około 4 tys. mkw. stanowią chłodnie i mroźnie. – Centrum obsługuje miesięcznie dostawy do tysiąca sklepów na terenie Polski południowej. Posiada 18,5 tys. miejsc paletowych w magazynie, gdzie pracuje 315 osób – opowiada Agnieszka Góźdź, dyrektor Działu Sprzedaży w MLP Group S.A.

W 2018 roku Panattoni Europe podpisał umowy najmu na blisko 1,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej. – W 2018 roku oddaliśmy do użytku 1,2 mln mkw., a w Nowy Rok weszliśmy z ponad milionem nowej powierzchni w budowie na wszystkich największych rynkach kraju, jak również kontynuowaliśmy ekspansję w lokalizacjach wschodzących – w Białymstoku, Zielonej Górze, Szczecinie, Kielcach oraz Lublinie – mówi Marek Dobrzycki, Managing Director w Panattoni Europe.

Realizacja drugiej już inwestycji w Polsce dla giganta z rynku e-commerce to sukces firmy Goodman. Deweloper wybudował dla Zalando centrum dystrybucyjne o powierzchni niemal 130 tys. mkw. w Głuchowie pod Łodzią. – Cieszymy się z tej inwestycji szczególnie z uwagi na fakt, że jest to już drugi wspólny projekt Goodmana i Zalando na polskim rynku – mówi Jarosław Czechowicz, dyrektor ds. zarządzania portfelem nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej.

Deweloper Hillwood w ubiegłym roku wybudował łącznie ponad 364 tys. mkw. – Realizujemy inwestycje zgodnie ze specjalistycznymi wymaganiami klientów. Przykładem na to jest chociażby hala magazynowa ze zwiększoną liczbą doków dla DPD w Pruszkowie (14,5 tys. mkw.), dostosowana do instalacji jednej z największych sortowni w Europie – mówi Hubert Michalak, prezes zarządu Hillwood Polska. – Nie boimy się również inwestycji w nowych, dotychczas pomijanych lokalizacjach, co potwierdza projekt dla firmy Dirks w Krośnie Odrzańskim (44,5 tys. mkw.) czy projekt dla Zalando w Olsztynku (120 tys. mkw.) – dodaje.

Plany deweloperów magazynowych

Branża e-commerce motorem napędowym rynku w 2019

2019 – to będzie dobry rok

Rozpędzony rynek, olbrzymie zainteresowanie najemców i ambitne plany deweloperów pozwalają prognozować, że czeka nas kolejny bardzo udany rok na rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej. – Szacujemy, że w perspektywie dwóch-trzech najbliższych lat potencjał rynku magazynowego w Polsce może przekroczyć 20 mln mkw., głównie dzięki dalszemu wzrostowi udziału sektora e-commerce, który stanowi kluczową siłę i najszybciej rosnącą grupę klientów na rynku logistycznym – mówi Paweł Sapek.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×