Tu jesteś:

Rośnie popyt na rynku powierzchni magazynowej w Polsce

Panattoni Park Święcice II

Colliers International,  prezentuje wyniki najnowszego raportu rynku nieruchomości magazynowych w Polsce, stan na koniec III kwartału 2011 r.

W trzech kwartałach 2011 roku do użytku zostało oddanych blisko 255 tys mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. W III kwartale ukończono ponad 112 tys m² w sześciu projektach. Obecne całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce szacowane są na ponad 6,66 mln mkw..

- Trzeci kwartał okazał się rekordowym pod względem wolumenu transakcji, który wyniósł ponad 550 tys. mkw, co stanowi 9,5 proc. wzrost w stosunku do II kwartału, 38 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2011 r. i aż 45 proc do analogicznego okresu roku 2010. – mówi Maciej Chmielewski, partner w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych Colliers International. Nowe umowy stanowiły 67,6 proc. ogółu transakcji, natomiast ekspansje i renegocjacje odpowiednio 7,3 proc. i 25,1 proc. W porównaniu do ubiegłego kwartału udział nowych umów najmu zwiększył się o około 17,5 proc. a ekspansji o 7 proc, natomiast liczba renegocjowanych umów spadła o blisko 20 proc.

Współczynnik powierzchni niewynajętej obniżył się o ponad 3 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i wyniósł 11,3 proc.Czynsze za powierzchnie magazynowe generalnie pozostają na stabilnym poziomie, jednakże w regionach, w których współczynnik powierzchni niewynajętej spada widoczna jest już tendencja wzrostowa.

Obecnie w budowie znajduje się ponad 330 tys. mkw. powierzchni magazynowych z czego około 40 proc. powinno zostać oddanych do użytku jeszcze w tym roku. Warto zauważyć, że 66,5 proc. budowanej powierzchni jest już wynajęta. Projekty spekulacyjne nadal mają niewielki udział w rynku, chociaż biorąc pod uwagę fakt, że współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymuje cały czas tendencję spadkową możemy spodziewać się wzrostu liczby planowanych inwestycji w dużej części spekulacyjnych. Rynki o niskich współczynnikach powierzchni wolnej i małej całkowitej podaży powierzchni magazynowej, jak np. Kraków, będą nadal w kręgu zainteresowań deweloperów, natomiast dla najemców projekty typu BTS będą interesującą opcją.

- Przewidujemy dalszy wzrost popytu zarówno w strefach warszawskich, jak również w pozostałych regionach. Można oczekiwać, że stawki czynszu w związku z malejącym współczynnikiem powierzchni niewynajętej na większości rynków, będą wykazywać tendencję wzrostową w kolejnych kilku kwartałach – dodaje Maciej Chmielewski

Pełny raport czytaj tutaj

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×