Tu jesteś:

Rekordowo mocny pierwszy kwartał w logistyce

Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych, Europa Środkowo – Wschodnia, BNP Paribas Real Estate Poland.

Sektor powierzchni przemysłowo-magazynowych zaliczył najmocniejszy pierwszy kwartał w historii. Od stycznia do końca marca na rynku pojawiły się projekty o łącznej powierzchni 592 tys. mkw., co stanowi aż 45 proc. całkowitego wolumenu z 2016 roku. Autorzy raportu At a Glance. Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce, I kw. 2017 podkreślają, że niezmiennie od kilku kwartałów motorem napędzającym rozwój rynku są firmy z sektora e-commerce.

Pomiędzy styczniem a marcem najwięcej nowej powierzchni pojawiło się w okolicach Poznania, 104 tys. mkw. W czołówce znalazły się również regiony wokół Bydgoszczy i Torunia, w których łącznie oddano do użytku ponad 103 tys. mkw. Największe projekty, ukończone w pierwszym kwartale to Panattoni BTS Kaufland o powierzchni 45,650 mkw. i Prologis Park Piotrków II - 42,200 mkw.

Magazynowa hossa trwa. Kwartalny rekord w kategorii: nowa powierzchnia na rynku, nie przeszkodził deweloperom w rozpoczęciu kolejnych projektów, których łączny wolumen szacowany jest na poziomie 316 tys. mkw. Bardzo wysoka aktywność najemców, inwestorów i deweloperów to sygnał, że rok 2017 z bardzo wielkim prawdopodobieństwem będzie rekordowy w wielu kategoriach - Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych, Europa Środkowo – Wschodnia, BNP Paribas Real Estate Poland.

Wśród 1,275 mln mkw. magazynów w budowie znajdują się m.in. szczecińskie projekty Panattoni BTS Amazon Szczecin (161 tys. mkw.) i Goodman BTS Zalando Szczecin (130 tys. mkw.). Dodatkowo, w 2017 roku na Śląsku rozpoczęto prace nad kolejnym projektem typu BTS, Panattoni BTS Amazon Sosnowiec o powierzchni 135 tys. mkw. Na koniec pierwszego kwartału stopa pustostanów wyniosła 6,3 proc. i była wyższa o 0,2 p.p. od poziomu odnotowanego na koniec ubiegłego roku.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×