Tu jesteś:

Jakie skutki dla polskiego rynku magazynowego będzie niosło stowarzyszenie Ukrainy z UE?

Jan Jakub Zombirt, starszy analityk rynku, Jones Lang LaSalle.

Podpisanie przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską byłoby niewątpliwie istotnym wydarzeniem w historii tego państwa, określającym na wiele lat strategiczny kierunek jego rozwoju – uważa Jan Jakub Zombirt, starszy analityk rynku, Jones Lang LaSalle.

Byłby to także ważny sygnał dla międzynarodowych rynków finansowych, ponieważ otwarcie – nawet odległej – perspektywy członkostwa, wzmocni wizerunek Ukrainy na świecie jako kraju dążącego do stabilizacji, dokonującego prorynkowych zmian w prawie oraz integrującego przepisy z krajami UE.

Należy jednak mieć na uwadze, że obecnie Ukraina nie należy do krajów o silnej międzynarodowej pozycji inwestycyjnej, a samo stowarzyszenie się z UE nie zmieni tego z dnia na dzień. Gospodarka ukraińska wciąż nie poradziła sobie ze skutkami kryzysu finansowego z 2008 r., a obecnie znajduje się w stagnacji. Popyt na powierzchnie magazynowe i przemysłowe jest zależny od tempa rozwoju gospodarczego, tak więc dopóki nie nastąpi wyraźne ożywienie gospodarki ukraińskiej, nie ma uzasadnienia dla inwestycji w nowe magazyny. Poprawie musiałoby także ulec warunki prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie, które obecnie nie cieszą się najlepszą reputacją. 

W obecnej sytuacji  granica między Polska a Ukrainą jest jednocześnie zewnętrzną granicą UE, a czas oczekiwania na jej przekroczenie nierzadko wynosi kilkanaście godzin. Dopóki stan ten nie ulegnie zmianie (co wiąże się z pełną akcesją Ukrainy do UE i Układu z Schengen) nie będzie mowy o swobodnym przepływie towarów i usług. Oznacza to, że nie będziemy świadkami przenoszenia operacji magazynowych z Polski Wschodniej na Ukrainę, mimo że oferuje ona niższe stawki czynszu i koszty pracy.

Należy także pamiętać, że obszar tzw. Ściany Wschodniej to obecnie najsłabiej rozwinięty region Polski pod względem powierzchni magazynowych i przemysłowych. Istniejące tu obiekty to w większości budynki produkcyjne, budowane na potrzeby przemysłu, a nie operatorów logistycznych prowadzących ponadregionalną działalność, która mogłaby zostać zoptymalizowana poprzez relokację na wschód. Rozwój wymiany handlowej na linii Ukraina – Polska i Ukraina – UE może jednak w długim okresie stymulować popyt na powierzchnie magazynowe, zarówno po wschodniej, jak i zachodniej stronie granicy.

 

Więcej informacji o rynku magazynowym  na magazyny.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×