Tu jesteś:

Czy opłaca się wynająć magazyn samoobsługowy?

Rynek magazynów samoobsługowych w Polsce ma coraz więcej do zaoferowania i pomimo swojej niszowości kusi cenami. Te dziś są nawet trzykrotnie niższe niż w pozostałych krajach UE.

W UE kwitnie rynek magazynów samoobsługowych. Także w Polsce przybywa tego typu inwestycji. W kraju działa obecnie 11 magazynów. Najwięcej w woj. mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. Obok Węgier, Polska uznawana jest dziś za jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wciąż jednak daleko nam do innych krajów Europy. Dla przykładu w Niemczech działa obecnie 170 magazynów, we Francji 340, w Hiszpanii 313, a w Wielkiej Brytanii 1077. Ta ostatnia skupia w swoich rękach aż 39 proc. europejskiego rynku. W całej UE jest dziś 2746 magazynów typu selfstorage. Tylko w 2016 roku liczba ta wzrosła o kolejne 55 inwestycji – podaje Federation of European Self Storage Associations (FEDESSA).

- Rynek w Polsce jest bardzo młody i niestety wciąż niszowy, ma jednak ogromny potencjał. Ostatnie 5 lat pokazuje, że w Polsce zaczął się pojawiać klient zainteresowany wynajmem tego typu powierzchni. To z kolei zachęca inwestorów do tworzenia nowych magazynów, w większości o modelu, jaki popularny jest w innych krajach UE. Tylko w ciągu ostatniego roku powstały w Polsce 4 nowe magazyny. To tyle samo, co we Francji, w Danii czy Austrii - mówi Jarosław Nowakowski, dyrektor generalny firmy AMTRA, do której należą magazyny Sejfboksy w Sosnowcu.

Co ciekawe, pomimo niszy, w jakiej są magazyny samoobsługowe, rozwijającemu się w Polsce rynkowi pomagają ceny najmu – dziś jedne z najniższych w UE. Za roczny wynajem metra kwadratowego magazynu w Polsce zapłacimy od 200 do 250 euro. Dla porównania w Wielkiej Brytanii za roczny najem 1 mkw. zapłacić trzeba średnio 562 euro, w Danii 420 euro, a w Irlandii 384 euro. Najwyższe ceny w Europie, pomimo aż 47 magazynów,są w Szwajcarii. Tam za 1 mkw. rocznego najmu zapłacić trzeba trzykrotność ceny w Polsce, tj. 661 euro.

Średnia ocena

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×