Tu jesteś:

Colliers: pustostany w magazynach w dół

Maciej Chmielewski, dyrektor w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers International

Na koniec III kw. 2013 r. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęła poziom blisko 7,7 mln mkw., co w porównaniu z końcem czerwca, stanowi wzrost o ponad 144 tys. mkw. – wynika z najnowszego raportu Colliers International o rynku magazynowym.

Wynik ten jest dwukrotnie wyższy od wzrostu odnotowanego w  II kwartale, kiedy do użytku oddano około 70 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Wolumen transakcji zawartych w ostatnich trzech miesiącach ukształtował się na nieco niższym poziomie niż w II kwartale i wyniósł ok. 446 tys. mkw. Większość odnotowanego popytu stanowiły nowe umowy (63 proc.), natomiast na renegocjacje przypadło 37 proc. aktywności najemców – wyliczyli eksperci Colliers International.

W okresie lipiec – wrzesień 2013 zaobserwowano niewielki spadek wskaźnika powierzchni niewynajętych, który obniżył się do poziomu 10,2 proc. (w porównaniu z 10,5 proc. na koniec czerwca). Stawki czynszów zarówno w Warszawie, jak i na pozostałych rynkach magazynowych utrzymały się na poziomach zbliżonych do odnotowanych w ubiegłym kwartale.
|– Obecnie w budowie znajduje się około 358 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego 83 proc. zostało już wynajęte. W związku z powyższym możemy spodziewać się stopniowego spadku współczynnika powierzchni niewynajętych, czego prawdopodobnym skutkiem będzie niewielka tendencja wzrostowa czynszów na wybranych rynkach. Niektórzy deweloperzy rozważają także rozpoczęcie inwestycji spekulacyjnych w wybranych regionach, charakteryzujących się niskim poziomem dostępnych powierzchni magazynowych, takich jak Wrocław czy Poznań – przekonuje Maciej Chmielewski, dyrektor w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers International.

 Raport Colliers International [106,11 kB]
Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×