Tu jesteś:

Colliers optymistycznie o rynku magazynowym

Pomorskie Centrum Logistyczne Gdańsk

Rok 2012, według Colliers, był dobrym okresem dla polskiego rynku nieruchomości magazynowych. W całym roku do użytku oddano ponad 430 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej co stanowi blisko 10 proc. wzrost w stosunku do roku 2011.

Obecne całkowite zasoby rynku magazynowego w Polsce wynoszą ponad 7,27 mln. W ciągu czterech kwartałów wynajęto około 1,7 mln mln powierzchni magazynowej - najwięcej w Warszawie oraz Centralnej Polsce. Nowe umowy najmu  stanowiły 56 proc. wszystkich zawartych transakcji.

Współczynnik wolnych powierzchni w Polsce na koniec 2012 r. wyniósł 9,2 proc., co przekłada się na 670 791 tys. mkw. powierzchni i stanowi wyraźny spadek w stosunku do roku 2011 (11,4 proc.).

Colliers szacuje, że nowa podaż w 2013 r. osiągnie nieco niższy poziom niż w 2012r. W trakcie budowy na koniec 2012 r. było około 250 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Warto zaznaczyć, że około 88 proc. powierzchni będącej aktualnie w budowie jest już wynajęta. Możemy spodziewać się, że współczynnik wolnych powierzchni będzie stopniowo się obniżał, co może się przełożyć na nieznaczne wzrosty czynszów na wybranych rynkach.

Popyt powinien utrzymać się na dość stabilnym poziomie, zarówno w Warszawie jak i na większości rynków regionalnych, chociaż nie wyklucza się niewielkich spadków w drugiej połowie roku.

- Przewidujemy, że kolejny rok będzie nie gorszy niż 2012. Obserwujemy zainteresowanie naszym rynkiem ze strony podmiotów, które jeszcze w Polsce nie działają. Uczestniczymy również w przygotowaniu wielu transakcji istotnych z punktu widzenia rozmiaru - mówimy o pojedynczych transakcjach rzędu 50-60 tys. mkw. zlokalizowanych w całej Polsce – komentuje Tomasz Kasperowicz, partner w Colliers International, dział powierzchni logistycznych i przemysłowych. - Największą aktywność przewidujemy w aglomeracji poznańskiej, wrocławskiej oraz śląskiej.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×