Tu jesteś:

C&W o rekordach na rynku magazynowym

P3 Park Mszczonów

Z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Europie Środkowej wynoszą obecnie prawie 18 mln mkw. w porównaniu z zaledwie 4,6 mln mkw. dziesięć lat temu. Jest to wielkość zbliżona do zasobów dużych rynków Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, które dysponują ok. 22 mln mkw. powierzchni.

Wskaźnik pustostanów w Europie Środkowej wynosi obecnie niecałe 8 proc., a napływ nowych najemców przyczynia się do wzrostu popytu na nowe obiekty magazynowo-logistyczne. Pięć lat temu powierzchnia niewynajęta stanowiła ok. 15 proc., natomiast w 2005 r. nieznacznie przekraczała 9 proc.

W 2014 r. wybudowano ponad 1,4 mln mkw. powierzchni magazynowej, czyli nieznacznie więcej niż wynosi średnia podaż dziesięcioletnia dla całego regionu Europy Środkowej (1,3 mln mkw.). W ubiegłym roku najwięcej nowej powierzchni powstało w Polsce – ponad 1 mln mkw. W ostatniej dekadzie nowa podaż w Polsce przekroczyła poziom 1 mln mkw. trzykrotnie: w latach 2007, 2008 i 2014.

W ubiegłym roku wolumen transakcji najmu powierzchni magazynowej wyniósł 4,4 mln mkw., czyli ok. pół miliona mkw. więcej niż w rekordowym 2013 r. Pod względem liczby metrów kwadratowych wynajmowanej powierzchni 3/4 zawieranych transakcji przypada od wielu lat na Polskę i Czechy, a pozostała jedna czwarta na Węgry, Słowację i Rumunię. Przewidujemy, że taka struktura popytu utrzyma się przez pewien czas.

Polska w 2014 r. po raz kolejny odnotowała najwyższą wśród krajów Europy Środkowej aktywność na rynku najmu. W samym 4 kw. wynajęto w Polsce ponad 860,000 mkw. powierzchni, co jest wynikiem rekordowym. Wolumen najmu w 2014 r. wyniósł 2.36 miliona mkw., z czego 60 proc. stanowiły nowe umowy. To bardzo pozytywny znak, potwierdzający atrakcyjność Polski dla najemców, którzy mogą efektywnie obsługiwać różnorodne rynki z jednej lokalizacji.

W najbliższych latach roczna podaż nowej powierzchni magazynowej w Europie Środkowej może wynieść od 750 000 do 1 250 000 mkw. Dość dużo nowych obiektów może zacząć powstawać w Rumunii oraz na Węgrzech i Słowacji, czyli w krajach, w których w ostatnich latach realizowano mniej inwestycji deweloperskich i zasoby powierzchni najmu w parkach magazynowych są niższe niż w Polsce czy Czechach.

Nieruchomości magazynowe były również wyjątkowo atrakcyjne dla inwestorów, którzy w 2014 r. zainwestowali w regionie Europy Środkowej 1,85 mld euro. Jednak na rynku inwestycyjnym mogą wystąpić w przyszłości pewne zmiany. W Europie Środkowej właścicielami obiektów magazynowych są niemal wyłącznie zagraniczni deweloperzy i fundusze inwestycyjne. Lokalne fundusze emerytalne inwestujące w nieruchomości są na razie mało aktywne w regionie, ale to one mogą być źródłem wzrostu inwestycji.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×