Tu jesteś:

BNP Paribas Real Estate: Hossa na rynku powierzchni logistycznych i magazynowych

Rok 2014 był rekordowy dla rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych zarówno pod względem popytu jak i wolumenu transakcji inwestycyjnych w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – wynika z najnowszego raportu dotyczącego rynku powierzchni logistycznych i magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej, przygotowanego przez ekspertów BNP Paribas Real Estate.

„Miniony rok był czasem bardzo dynamicznego rozwoju sektora powierzchni magazynowo-logistycznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie pod kątem inwestycyjnym. Wartość transakcji osiągnęła rekordowy poziom ponad 2,2 mld euro i jeszcze nigdy udział tego sektora w całkowitym wolumenie transakcji nie był tak wysoki – na poziomie ok. 30 proc. Najwięcej inwestorzy wydali na magazyny w Czechach i Polsce inwestorzy - po 700 mln euro” – zauważa Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa BNP Paribas Real Estate.

Najnowszy raport, przygotowany przez Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa we współpracy z Działem Powierzchni Magazynowych i Logistycznych oraz Rynków Kapitałowych BNP Paribas Real Estate, przedstawia analizę obecnych trendów w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Polska, Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry to kraje, w których badano potencjał rynkowy uwzględniając ich sytuację makroekonomiczną, rozwój infrastruktury, dostępność gruntów oraz oczekiwania cenowe.

Specjaliści BNP Paribas Real Estate szacują, że całkowita podaż nowoczesnych powierzchni logistycznych i magazynowych w krajach objętych analizą wynosi około 20,65 mln mkw., z których 43 proc. znajduje się w Polsce.

Anna Staniszewska, autorka raportu wskazuje na Polskę, jako kraj najbardziej zróżnicowany pod względem jakości i różnorodności powierzchni magazynowych i logistycznych. Jej obszar można podzielić na 6 głównych i 4 rozwojowe klastry. Poza tym charakteryzuje się także największym popytem, który w roku 2014 osiągnął rekordową wartość 2,5 mln m kw. Drugim co do wielkości rynkiem są Czechy (26 proc. całkowitych zasobów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej), które w ubiegłym roku znalazły się w czołówce jeśli chodzi o poziom najmu oraz transakcje inwestycyjne. Pozostałe kraje mają zbliżony udział w powierzchni magazynowej i logistycznej (16 proc. Węgry, 11 proc. Rumunia).

Analizowane rynki wykazują różnice pod względem wysokości stawek czynszu. Z uwagi na dojrzałość rynku polskiego i czeskiego, czynsze w tych krajach są na najwyższym poziomie i dla najlepszych obiektów kształtują się między 4,5 a 5,5 euro za m kw./mies., podczas gdy w pozostałych państwach mieszczą się one w granicach 4,0-4,5 euro za m kw./mies.

Raport wskazuje jednak na wspólne trendy – spadek wskaźnika pustostanów, a także kompresję stóp kapitalizacji, co oznacza wzrost wartości. Eksperci BNP Paribas Real Estate szacują, że co najmniej 10 milionów m kw. powierzchni magazynowo - logistycznej może być przedmiotem kolejnych transakcji inwestycyjnych, jednak niekoniecznie będą to obiekty typu „prime”

Pomimo zbliżającego się spowolnienia nastroje na rynku powierzchni logistycznych i magazynowych są optymistyczne.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×