Tu jesteś:

1,6 mln mkw. magazynów wynajęto w Polsce w 2015 r.

Od początku roku w Polsce wynajęto 1,6 mln mkw. powierzchni magazynowej. Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowych w Polsce na koniec III kw.

Pomimo nieznacznie niższej aktywności najemców w III kw. w stosunku do poprzednich kwartałów, wyniki popytu od początku tego roku są na rekordowym poziomie. Od początku 2015 r. w Polsce podpisano umowy najmu na 1,6 mln mkw. powierzchni magazynowej, z czego 433 000 mkw. przypadło na III kw. Jeżeli wynik w końcówce roku będzie zbliżony do rezultatu z poprzednich kwartałów, to możemy oczekiwać, że po raz trzeci z rzędu popyt osiągnie rekordowy poziom. – informuje Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL

Popyt netto od początku roku wyniósł 1,07 miliona mkw. W tym czasie najbardziej aktywnymi sektorami po stronie popytu byli operatorzy logistyczni (ok. 30 proc. popytu netto), sieci handlowe (20 proc.), lekka produkcja (13 proc.) oraz sektor motoryzacyjny (11 proc.).

Największą nową umową najmu podpisaną w 2015 r. było wynajęcie przez Leroy Merlin 53 000 mkw. w Panattoni Park Stryków II. Największe przedłużenie dotyczyło firmy Goodyear w Tarnów Logistic Park (46 000 mkw.)

Od początku 2015 r. aktywność najemców koncentrowała się na trzech regionach generujących niemal 59 proc. całkowitego popytu brutto - Polsce Centralnej (21 proc.), Okolicach Warszawy (20 proc.), i na Górnym Śląsku (17 proc.).

Jan Jakub Zombirt, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa w JLL, wylicza: Pod koniec III kw. 2015 r. całkowita podaż powierzchni magazynowej i produkcyjnej w Polsce wynosiła 9,63 miliona mkw., co plasuje Polskę na dziewiątym miejscu w Europie pod względem wielkości rynku. Aktywność budowlana utrzymuje się na wysokim poziomie. Od początku roku segment magazynowy wzbogacił się o ok. 839 000 mkw. powierzchni magazynowych, z czego 392 000 mkw. przypadło na projekty zakończone w III kw.

W III kw. najwięcej nowej powierzchni magazynowej wybudowano we Wrocławiu (109 000 mkw.), na Górnym Śląsku (61 000 mkw.) i w Poznaniu (51 000 mkw.). O 39 000 mkw. wzrosła podaż w Trójmieście, co jest bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę małą skalę tego rynku.

Pod koniec III kw. wskaźnik pustostanów wynosił 6,5 proc., co oznaczało spadek z poziomu 7,4 proc. w połowie tego roku.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×