Tu jesteś:

Więcej condohoteli w dużych miastach

Obecnie deweloperzy budują jest ok. 2,5 tys. lokali w systemie condo w największych polskich aglomeracjach. Liczba tego typu projektów stale rośnie.

Eksperci portalu InwestycjewKurortach.pl, zwracają uwagę na nowy trend –inwestycje typu condo, rozwijające się do niedawna w turystycznych kurortach, coraz częściej pojawiają się w największych polskich miastach. - Projekty w segmencie condo w polskich metropoliach to nowy trend na rynku nieruchomości. W chwili obecnej w budowie lub planach jest 22 tego typu inwestycji. W sumie ponad 2,5 tys. pokoi i apartamentów. Oznacza to, iż rynek w miastach na przestrzeni 2-4 lat dorówna wielkością segmentowi condo nad morzem i w górach – twierdzi Marlena Kosiura, ekspert portalu InwestycjewKurortach.pl w najnowszym raporcie” Aparthotele i apartamenty na wynajem krótkoterminowy w największych polskich miastach”.

Dobry moment na inwestycje

Zdaniem przedstawicieli portalu InwestycjewKurortach.pl, spadek atrakcyjności klasycznych form lokowania środków takich jak lokaty, giełda czy fundusze sprzyja rozwojowi alternatywnych inwestycji w tym na rynku nieruchomości. Swój niemały udział w rosnącej popularności condohoteli ma również intensywny w ostatnich latach rozwój turystyki w Polsce. Dziś nowe aparthotele powstają głównie w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu. Deweloperzy zapowiadają również projekty w Łodzi, Lublinie, Częstochowie.

Jak jednocześnie wskazuje Tomasz Bocian, dyrektor ds. nieruchomości Gerda Broker, standardy na rynku condo dopiero się kształtują. – Bezpieczeństwo takich inwestycji zapewnia współpraca z profesjonalnymi podmiotami oraz operatorem. Gwarantuje to właścicielowi pełną bezobsługowość, co powoduje, że nie musi się on w nic samodzielnie angażować oraz pozwala na uzyskanie stabilnej stopy zwrotu z inwestycji – zapewnia Bocian. Dodaje, że obecnie jest dobry moment, aby inwestować w nieruchomości na wynajem krótkoterminowy w miastach.

Zakup nieruchomości w condohotelu wiąże się obecnie z wydatkiem od 8 do 16 tys. zł za mkw. netto. To ceny za lokale w pełni wykończone, gotowe do wynajmu. Proponowane przez deweloperów zyski wahają się w przedziale od 6 do blisko 9 proc. rocznie. Marlena Kosiura podkreśla jednak, że wobec rozwoju rynku, braku standardów i pojawieniu się konkurencji kluczowe dla kupujących powinny być nie reklamowane zyski, ale pewność inwestycji.

W dobrym punkcie i z profesjonalnym operatorem

Analitycy rynkowi przekonują, że pojawienie się inwestycji condo w miastach stanowi kolejny krok do profesjonalizacji rynku i jego przemiany w typowo inwestycyjnym kierunku. Obecnie każdy świadomy inwestor nim podejmie decyzję o zakupie nieruchomości, dokonuje szczegółowej kalkulacji potencjalnych zysków i strat. Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, szukając optymalnej inwestycji na rynku condo? - To przede wszystkim dobra lokalizacja w centrach miast, gdzie sezon turystyczny i biznesowy generuje duży popyt na usługi hotelowe przez cały rok. To także profesjonalny operator zarządzający nieruchomością, który pozwala utrzymać wysoki wskaźnik obłożenia. Ważna jest również infrastruktura w danym obiekcie: restauracje, kawiarnie czy zaplecze usługowe jak SPA – tłumaczy Tomasz Bocian.

Jako przykład takiej inwestycji eksperci portalu InwestycjewKurortach.pl podają Wrocław City Center - czterogwiazdkowy hotel na łączną liczbę 64 pokoi, który w 2018 r. zostanie oddany do użytku w centrum miasta. Obiekt będzie sygnowany marką Best Western Premier oraz zarządzany przez profesjonalnego zarządcę hotelowego - Dobry Hotel. Inwestorem przedsięwzięcia jest spółka Gwarna Wrocław, należąca do grupy kapitałowej Gerda Broker.

Średnia ocena

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×