Tu jesteś:

Przebudowa Zamku w Gniewie dla potrzeb hotelowo - konferencyjnych

Zamek w Gniewie

Biuro Projektowe CKK Architekci z Gdyni, przedstawiło koncepcję przebudowy Zamku w Gniewie. Powstała ona na zamówienie właściciela Zamku – Grupy Polmlek. Koncepcja zakłada adaptację obiektów Wzgórza Zamkowego dla potrzeb hotelu czterogwiazdkowego oraz centrum konferencyjno – rekreacyjnego.

Podstawową zasadą, którą kierowali się projektanci podczas tworzenia koncepcji, było poszanowanie istniejącej architektury przez dyskretne wkomponowanie nowo projektowanej zabudowy w przestrzeń Wzgórza Zamkowego. Większość budynków została zaprojektowana w formie budynków z pochyłymi dachami pokrytymi zielenią. Najważniejszymi materiałami zastosowanymi w architekturze nowych obiektów będą stal, szkło oraz drewno klejone. Poprzez swoją neutralność materiały te doskonale harmonizują z budynkami historycznymi.

Koncepcja zakłada powstanie prawie300 pokoi hotelowych, w tym kilkunastu luksusowych apartamentów. Powstaną tu również obszerne sale konferencyjne, bogate zaplecze SPA & Wellness, kryte baseny oraz nowoczesne zaplecze restauracyjne (m.in. luksusowa restauracja typu„slow food”). Z przeszklonej kawiarni, wysuniętej ponad zbocze doliny Wisły,będzie rozpościerał się zapierający dech w piersiach widok na królową polskich rzek.

Jedyną poważniejszą ingerencją w istniejącą bryłę Zamku będzie wprowadzenie szklanego zadaszenia dziedzińca oraz budowa nowoczesnych krużganków (w swej formie nawiązujących do średniowiecznych). Projektanci z biura CKK Architekci, zgodnie z wytycznymi inwestora, przewidzieli również zachowanie ruchu turystycznego na terenie Wzgórza Zamkowego. Powstanie tu m.in. budynek nowoczesnego Centrum Multimedialnego,który umożliwi profesjonalną obsługę rosnącego z roku na rok napływu turystów.

Szczególnie wart odnotowania jest plan modernizacji placu turniejowego, który znajduje się u podnóża Zamku.Dzięki umiejętnej aranżacji przestrzeni architektom udało się zaprojektować najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie, z zachowaniem jednak specyficznego klimatu wieków średnich. Będzie on idealnym miejscem dla turniejów  rycerskich organizowanych od wielu lat na Zamku.

Od lipca zeszłego roku właścicielem Zamku w Gniewie jest Grupa Polmlek. Firma został zobligowana przez władze samorządowe do zainwestowania co najmniej 40 mln zł w rozwój infrastruktury Wzgórza Zamkowego. Ma na to czas do 2024 roku.

Zamek w Gniewie

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×