Tu jesteś:

Hotele szukają pracowników

Jednym z głównych wyzwań w hotelarstwie jest brak dostępności wykwalifikowanych pracowników i presja na koszty płac.

Jednym z głównych wyzwań w hotelarstwie jest brak dostępności wykwalifikowanych pracowników i presja na koszty płac. Jak oceniają specjaliści, rynek pracy jest dla branży trudny. Rekordowo niskie bezrobocie sprawia, że coraz trudniej pozyskać pracowników, zwłaszcza wykwalifikowanych. Z takim niedoborem pracowników zmaga się już budownictwo, co przekłada się na rosnące koszty usług budowlanych.

Problemem dla branży może być również nadpodaż miejsc hotelowych na lokalnych rynkach, np. w Warszawie, gdzie planowane jest otwarcie hoteli oferujących ponad 3 tys. pokoi. Wejście na rynek w krótkim czasie tak dużej oferty może spowodować perturbacje.

Wskaźniki frekwencji (ARR) w hotelach są już na wysokim poziomie, ale jest jeszcze możliwość wzrostu średniej ceny za pokój. Pozytywny trend w branży jest dostrzegalny, nie będzie jednak trwał wiecznie.

- Dopóki gospodarka stabilnie rośnie, pozytywnie oceniam perspektywy dla rynku. Uważam, że szczyt cyklu jest jeszcze przed nami. Katalizatorem zmian na rynku będzie rozwój nowych technologii - uważa Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbisu i prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego

Grupa Orbis jest operatorem hotelowym w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Na koniec września 2017 roku sieć grupy składała się ze 120 hoteli, dysponujących ponad 20,1 tys. pokoi. Większość z nich (71 obiektów) funkcjonuje w Polsce. Plan rozwoju Orbisu obejmuje łącznie 42 hotele z ponad 5,1tys. pokoi w okresie najbliższych trzech lat.

Źródło: PAP Biznes

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×