Tu jesteś:

Horwath HTL: Rośnie usieciowienie hoteli w największych miastach Polski

Best Western Airport Modlin

Wg najnowszej, czwartej już edycji przewodnika dla inwestorów – Hotel Guidebook Poland 2013, przygotowanej przez firmę Horwath HTL– rośnie usieciowienie hoteli i pokoi hotelowych w największych miastach Polski. – Już nie tylko w Warszawie, ale także we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Katowicach i Szczecinie, ponad 50 proc. pokoi dostępnych w hotelach działa pod markami sieci hotelowych. W Warszawie i Katowicach ich udział przekracza aż 80 proc. ogólnej podaży pokoi. Jest to istotna informacja dla inwestorów, którzy planują tam kolejne hotele, że konkurencja w tych miastach będzie bardzo wymagająca – mówi Janusz Mitulski, partner w firmie doradczej Horwath HTL, jeden z autorów raportu.

Według ekspertów, przełom roku 2012 oraz 2013 to trudny okres dla branży hotelowej. Po fali dynamicznego rozwoju gospodarczego kraju w poprzednich latach, nadszedł czas silnego spowolnienia, które negatywnie odbiło się na kondycji branży hotelowej. Spadające średnie ceny pokoi oraz mniejsze ich obłożenie spowodowało pogorszenie wyników hoteli, co z kolei miało dalsze konsekwencje w zaostrzeniu kryteriów finansowania inwestycji hotelowych przez banki.  

Ten trudny okres wykorzystały zagraniczne sieci hotelowe na swój rozwój w Polsce. Zarysowują się dwie bardzo wyraźne tendencje - pierwszą z nich jest spadek znaczenia i liczby obiektów polskich sieci hotelowych, a drugą wyraźny wzrost liczby obiektów działających pod zagranicznymi markami.

Nie ulega wątpliwości, że przed polskim rynkiem hotelowym stoi jeszcze wiele perspektyw wzrostu, ale tylko najbardziej konkurencyjne, elastyczne obiekty będą mogły wytrzymać presję ze strony konkurentów. Pojawiająca się luka pomiędzy nowoczesnymi produktami hotelowymi, często działającymi pod międzynarodowymi markami, a obiektami starszego typu, zaczyna być widoczna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego też, głównym przesłaniem, jakie kierujemy do krajowych hotelarzy i inwestorów hotelowych, jest obserwowanie i nadążanie za niezwykle szybko zmieniającymi się trendami rynkowymi, w kontekście jednej z głównych metod zdobycia przewagi konkurencyjnej. Dla obiektów niedostosowanych do obecnych realiów, może w przyszłości zabraknąć miejsca.

Cały raport do pobrania poniżej

 hotelguidebook_2013 [3,82 MB]
Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×