Tu jesteś:

Bez Euro nie będzie tak dobrze

Rok 2012 okazał się całkiem dobry dla operatorów hotelowych w Polsce głównie za sprawą Euro. W 2013 r. wrócą czasy ograniczania kosztów i walki o obłożenie – prognozuje Colliers w swoim najnowszym raporcie.

Firma Colliers International przedstawiła raport na temat rynku hotelowego w Polsce zawierający podsumowanie 2012 r.oraz prognozy na rok 2013.

Wynika z niego, że  najistotniejszym czynnikiem, który wpłynął na branżę hotelarską w 2012 r. były mistrzostwa Euro 2012. Według szacunków Colliersa wydarzenie to wygenerowało ponad 175 tys. sprzedanych noclegów w miastach, w których odbywały się mecze. Niewiele wskazuje na to, żeby w 2013 r. polski rynek hotelowy osiągnął podobne wyniki.

 

– Poza Światową Konferencją Klimatyczną COP 19, która odbędzie się w Warszawie, brak jest przesłanek aby prognozować 2013 rok jako dobry dla operatorów hotelowych – stwierdza Alex Kloszewski, partner w Colliers International, dyrektor Działu Inwestycji Hotelowo-Rekreacyjnych. – Wrócą czasy ograniczania kosztów i walki o obłożenie – dodaje. Jego zdaniem na sprzedaż wystawiona zostanie duża liczba mniejszych hoteli należących do osób prywatnych i przez nie prowadzonych. Colliers prognozuje też zmianę właścicieli niektórych istniejących sieciowych obiektów w głównych miastach. Zdaniem ekspertów z firmy pozytywny aspekt w 2013 oraz kolejnym roku stanowić będzie natomiast zmniejszenie kosztów budowy hoteli w Polsce, co wynikać będzie z osłabienia przemysłu budowlanego. – Oceniamy, że następujące marki hotelowe rozpoczną lub będą kontynuowały swoją ekspansję w Polsce: Super 8, B&B, Best Western, Hampton by Hilton oraz Ibis Styles – komentuje Alex Kloszewski.

Sektor hotelowy w największych miastach Polski w 2012 r.

Warszawa

 • Warszawa podczas UEFA EURO 2012 osiągnęła najwyższe w historii stawki za pokój (ADR). Przykładowo 8 czerwca (mecz Polska - Grecja) hotele pięciogwiazdkowe podniosły swoje ADR do 200 euro, osiągając przy tym ponad 87 proc. obłożenia. Kolejne mecze reprezentacji Polski rozgrywane na Stadionie Narodowym zaowocowały obłożeniem na poziomie 98 proc., przy historycznie największych stawkach ADR i poziomach RevPAR. Z drugiej strony w czerwcu i lipcu odwołane zostało część imprez z sektora MICE, jednak te miesiące tak czy inaczej charakteryzują się spowolnieniem aktywności w tym sektorze.
 • Warszawa uzyskała wysokie poziomy obłożenia (74,6 proc.) w segmencie hoteli pięciogwiazdkowych przy ADR na poziomie 113 euro – najwyższy poziom ADR w ostatnich 10 latach.
 • W ciągu całego roku w Warszawie występował silny popyt na noclegi w segmencie biznesowym i małych konferencji. Ten trend w połączeniu z UEFA EURO 2012 pozwolił hotelom pięciogwiazdkowym na osiągnięcie średniego poziomu obłożenia na poziomie 74,6 proc. oraz średniego ADR w wysokości około 113 euro.
 • Również segment obiektów 3- i 4-gwiazdkowych radził sobie dobrze pod względem operacyjnym, osiągając 69,5 proc. średniego obłożenia przy stawkach ADR około 82,5 euro.

Kraków

 • Miasto zostało wybrane na siedzibę brytyjskiej reprezentacji podczas Mistrzostw UEFA EURO 2012. Dzięki temu oraz stosunkowo długiemu sezonowi letniemu miasto osiągnęło pozytywne wyniki w stosunku do roku 2011.
 • Markowe produkty hotelowe miały dobry rok, osiągając poziom obłożenia na poziomie około 68 proc. i ADR w wysokości około 76 euro. Dobrze radziły sobie obiekty pięciogwiazdkowe, które osiągnęły około 74 proc. obłożenia przy ADR wynoszącym 94 euro.

Trójmiasto

 • Trójmiasto, w którego skład wchodzi Gdańsk, Gdynia i Sopot podczas mistrzostw EURO 2012 osiągnęło najwyższe w Polsce ADR sięgające 225 euro.
 • W 2012 hotele w Gdańsku odnotowały poziom obłożenia na poziomie 64 proc., z ADR w wysokości 63 euro. Segment pięciogwiazdkowy zakończył rok na poziomie 69 proc. obłożenia i ADR w wysokości 87 euro.
 • Wyniki hoteli pięciogwiazdkowych zlokalizowanych w Sopocie szacujemy na 61 proc. poziomu obłożenia oraz średniej stawce za pokój w wysokości 105 euro.

Poznań

 • Podczas Mistrzostw Euro 2012 wzrost wskaźnika RevPAR nastąpił w momencie pierwszego meczu w Poznaniu i osiągnął wartość 179 euro. Był on wynikiem wzrostu średnich stawek oraz poziomu obłożenia. Jednak w następnych dniach wzrost wskaźnika RevPAR osłabił się, a obłożenie osiągnęło 91,6 proc. (+14,3 proc.) 14 czerwca, kiedy Włochy zmierzyły się z Chorwacją oraz w dniu ostatniego meczu rozgrywanego w Poznaniu 18 czerwca. Podczas meczu Włochy – Irlandia poziom obłożenia wyniósł 97,4 proc. (+57,7 proc.) a ADR wzrósł do 198 euro.
 • W 2012 roku niektóre hotele w Poznaniu osiągnęły poprawę wyników. Najlepiej prosperującymi hotelami w mieście są IBB Andersia, Ibis oraz Campanile. Poziom obłożenia dla hoteli we wszystkich kategoriach wyniósł 49 proc. a ADR osiągnął wartość 69 euro. Wyniki najlepiej prosperującego hotelu kształtowały się na poziomie 66 proc. wskaźnika obłożenia przy ADR 91 euro.

Szczecin

 • W 2012 Szczecin odnotował niewielki spadek wyników w porównaniu do roku 2011. Wskaźnik obłożenia wyniósł 59 proc. przy ADR kształtującym się na poziomie 54 EUR.

Łódź

 • Konferencje lokalne i regionalne, które odbyły się w mieście były mniejsze i uczestniczyło w nich mniej osób niż w roku 2011. Liderem rynku pozostaje hotel Andel’s zlokalizowany przy centrum handlowym Manufaktura. Najlepiej prosperujący hotel w segmencie 4 gwiazdek zakończył rok z wynikiem 57 proc. obłożenia i 75 euro ADR.
 • Średnia dla wszystkich segmentów wyniosła 55 proc. wskaźnika obłożenia i 62 euro ADR.

Wrocław

 • Wrocław także odnotował widoczny wzrost wyników podczas rozgrywek UEFA EURO 2012. Podczas wszystkich trzech mieczy poziom obłożenia we wrocławskich hotelach przekroczył 92 proc., a hotelarze cieszyli się silnym wzrostem wskaźnika RevPAR w dniach 8 i 16 czerwca. Co ciekawe tylko umiarkowany wzrost RevPAR odnotowano 12 czerwca, czyli w dniu meczu Czechy-Grecja. Mniejszą dynamikę wzrostu RevPAR w tym dniu wytłumaczyć można bliskością Wrocławia i granicy czeskiej - trochę ponad godzinę jazdy samochodem – przez co wielu kibiców zdecydowało się na jednodniową wycieczkę, bez noclegu we Wrocławiu.
 • Hotele markowe prowadziły pod względem osiągniętych wyników. We wszystkich segmentach średnie obłożenie wyniosło 64 proc., a ADR 63 euro. Wyniki obiektów pięciogwiazdkowych kształtowały się na poziomie około 86 Euro ADR oraz 64 proc. obłożenia.

Inne miasta

 • W Katowicach hotele osiągnęły obłożenie na poziomie 51,5 proc., przy ADR wynoszącym 61 euro. Wyniki ponad średnią miastową osiągnął lider rynku – hotel Angelo.
 • Nowymi ważnymi inwestycjami zrealizowanymi w pozostałych regionach Polski były PGB Dom w Świnoujściu oraz condohotel marki Golden Tulip w Międzyzdrojach, których otwarcia miały miejsce odpowiednio w kwietniu i lipcu. We wrześniu 2012 swoją premierę miał także oferujący 104 pokoje hotel Hilton Garden Inn zlokalizowany w Rzeszowie.
Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×