Tu jesteś:

Wzrost czynszów na europejskim rynku nieruchomości biurowych - raport

Moskwa, fot.Cushman & Wakefield.

Z raportu firmy Cushman & Wakefield dotyczącego powierzchni biurowych na świecie wynika, że w 2011 roku czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe wzrosły gwałtownie w Moskwie, która jest najszybciej rozwijającą się lokalizacją biurową w Europie.Brak nowych inwestycji ze względu na niepewność gospodarczą prowadzi do spadku podaży zarówno w stolicy Rosji, jak i na innych rynkach świata.

- W skali światowej do wzrostu czynszów przyczyniła się przede wszystkim nieznaczna poprawa sytuacji gospodarczej i ograniczona podaż nowej powierzchni – powiedział Glenn Rufrano, prezes i dyrektor generalny Cushman & Wakefield.

Według raportu ,,Office Space Across the World 2012", popyt wzrósł również na najszybciej rozwijających się rynkach. Wzrost czynszów w Moskwie o 41 proc. sprawił, że stolica Rosji stała się drugą najbardziej dynamicznie rozwijającą się lokalizacją biurową po Pekinie, w którym czynsze wzrosły o 75 proc.. Dzięki temu Moskwa awansowała z siódmego miejsca w ubiegłym roku na czwartą pozycję w tegorocznym rankingu dziesięciu najdroższych lokalizacji biurowych świata.

- W czwartym kwartale 2011 roku zawarto szereg nowych transakcji, co napawa optymizmem na przyszłość. Popyt generują firmy rosyjskie, zwłaszcza z sektora informatycznego i telekomunikacyjnego, które realizują strategiczne plany ekspansji i konsolidacji. W bieżącym roku najdroższe budynki biurowe będą się cieszyć mniejszym zainteresowaniem najemców, a firmy zagraniczne mogą odkładać w czasie decyzje o najmie powierzchni -  skomentował Mark Pollitt, Dyrektor działu biurowego Cushman & Wakefield w Moskwie.

Europa

Ubiegły rok przyniósł pozytywne zmiany na rynkach biurowych głównych miast europejskich, a w skali całego kontynentu czynsze wzrosły o 2 proc. Poza niektórymi regionami Danii państwa skandynawskie mogą pochwalić się szczególnie dobrymi wynikami. Czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe wzdłuż ulicy Birger Jarlsgatan w Sztokholmie, która została czwartą najszybciej rozwijającą się lokalizacją w Europie, wzrosły w 2011 roku o 9,5 proc.  Wzrost czynszów o 9 proc. odnotowano również w Centralnym Obszarze Biznesu (COB) w Goeteborgu. Czynsze wzrosły także w Oslo i Helsinkach - odpowiednio o 15 proc. i 12 proc.

 

Miasta europejskie o najwyższym wzroście czynszów w 2011 r.

  Lokalizacja Podrynek Wzrost
1 Moskwa COB 41,18%
2 Oslo COB 15,15%
3 Helsinki COB 12,00%
4 Sztokholm Birger Jarlsgatan 9,52%
5 Goeteborg COB 9,09%
6 Aarhus COB 9,09%
7 Londyn West End 7,89%
8 Bruksela Quartier Léopold 7,55%
9 Antwerpia Centrum 7,41%
10 Warszawa COB 6,12%

                                                                                                    Źródło: Cushman & Wakefield 2012

 

W Europie Zachodniej czynsze zmniejszyły się w ubiegłym roku tylko w krajach PIIGS (Portugalii, Włoszech, Irlandii, Grecji i Hiszpanii). Spadki czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe odnotowano w Lizbonie (-3 proc.) oraz w International Financial Services Centre w Dublinie (-10 proc.). Czynsze obniżyły się również w Atenach (-14 proc.) oraz w Madrycie (-4 proc.) i Barcelonie (-5 proc.). Natomiast najmniej dotkliwy spadek czynszów odnotowano w Mediolanie (-2 proc.).

Mikołaj Kowalski-Barysznikow z biura Cushman & Wakefield w Warszawie powiedział: „Rekordowy popyt na powierzchnię biurową w Warszawie w 2011 roku (podpisano umowy na ponad 570.000 mkw.) nie wpłynął znacząco na wysokość stawek czynszowych w najlepszych lokalizacjach w centrum miasta. Średni wzrost czynszów w stołecznym COB wyniósł 6,12  proc, co daje Warszawie w tej kategorii dziesiątą pozycję wśród miast europejskich”.

Ameryka Północna i Południowa

Rio de Janeiro spadło w rankingu dziesięciu najdroższych lokalizacji biurowych świata z czwartego na ósme miejsce po spadku czynszów o 8 proc.. Obecnie najdroższym miastem obu Ameryk jest Nowy Jork. Dla Rio de Janeiro jest to duża zmiana w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy najwyższe czynsze w COB wzrosły o 47 proc. W skali całego kraju czynsze w najlepszych obiektach biurowych Brazylii wzrosły w 2011 r. o 13 proc. , a w Ameryce Północnej i Południowej o 3 proc.   

Mariana Mokayad Hanania, dyrektor ds. badań rynku na Amerykę Południową w firmie Cushman & Wakefield, powiedziała: „Ubiegły rok był kolejnym dobrym okresem dla rynku nieruchomości w Brazylii. Rosnący popyt przy niewystarczającej podaży spowodował wzrost czynszów wywoławczych, które w niektórych lokalizacjach osiągnęły najwyższy poziom w historii”.

 

                      Miasta Ameryki Północnej i Południowej o najwyższym wzroście czynszów w 2011 r.

  Lokalizacja Podrynek Wzrost
1 Sao Paulo COB 24,39%
2 Brasilia COB 21,33%
3 San Francisco COB 19,66%
4 Toronto COB 17,50%
5 Lima COB 14,29%
6 Boston COB 7,44%
7 Waszyngton COB 7,12%
8 Montreal COB 6,16%
9 Portland COB 5,52%
10 Nowy Jork Środkowy Manhattan (Madison/Piąta Aleja) 4,35%

              Źródło: Cushman & Wakefield 2012

 

Azja i Pacyfik

W ujęciu regionalnym, w 2011 r. największy wzrost czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe odnotowano w regionie Azji i Pacyfiku. W skali globalnej czynsze najbardziej wzrosły w Pekinie - o 75 proc. Hongkong utrzymał pozycję najdroższej lokalizacji biurowej świata drugi rok z rzędu, natomiast Tokio uplasowało się na trzeciej pozycji.

 

Miasta regionu Azji i Pacyfiku o najwyższym wzroście czynszów w 2011 r.

  Lokalizacja Podrynek Wzrost
1 Pekin COB 75,30%
2 Manila Ortigas 27,78%
3 Szanghaj West Nanjing Road 27,37%
4 Singapur COB 24,39%
5 Chengdu COB 23,88%
6 Kalkuta COB 16,50%
7 Dżakarta COB 12,32%
8 Chennai COB 8,33%
9 Brisbane Centrum 8,28%
10 Seul Yeouido 7,36%

                                                                                        Źródło: Cushman & Wakefield 2012

 

Barrie David z europejskiego działu badań powiedział: „Problemy gospodarcze spowolniły ożywienie, ale go nie zatrzymały. Ze względu na podaż decyzje o zmianie lokalizacji będą podejmowane częściej w drugim półroczu. W krótkiej perspektywie szybsze ożywienie możliwe jest w niektórych regionach Ameryki Północnej, natomiast podaż w miastach z dużymi węzłami komunikacyjnymi na całym świecie będzie nadal niewystarczająca”.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×