Tu jesteś:

Wielofunkcyjność projektów przyszłością rynku nieruchomości

Andrzej Brochocki, wspólnik zarządzający w Kancelarii Brochocki

Wciąż wysoki popyt na nieruchomości biurowe zlokalizowane w centralnych lokalizacjach Warszawy i wiodących miast regionalnych oraz coraz wyższe koszty budowy stopniowo powodują wzrost stawek czynszów, ale w efekcie potencjalni inwestorzy mają realne szanse na wzrost wartości nieruchomości.

W szczególności zainteresowaniem cieszą się projekty z doskonałym dostępem do transportu publicznego. W samej Warszawie, w pasie między rondem ONZ i rondem Daszyńskiego, powstaje wiele nowych projektów biurowych będących w budowie lub w fazie planowania. Nowe projekty charakteryzuje zazwyczaj wielofunkcyjność oraz to, iż są realizowane w myśl zrównoważonego rozwoju. Powstające budynki projektowane są zatem w taki sposób, aby integrowały się z otoczeniem i wpływały na poprawę infrastruktury miejskiej.

Deweloperzy zagospodarowują zatem przestrzeń wokół nich jako najbardziej atrakcyjną dla pracowników biur i okolicznych mieszkańców. Mając na uwadze wielofunkcyjność powstających nowych przestrzeni do pracy to dywersyfikacja funkcji wynika ze zmniejszania ryzyka inwestycji. Tego rodzaju obiekty są dla najemców bardziej atrakcyjne niż inwestycje stricte biurowe - stąd też w dłuższej perspektywie czasu mają szansę stać się znaczącą częścią segmentu nieruchomości komercyjnych.

Niemniej należy zwrócić uwagę na to, że w dużej mierze budynki te pojawią się na rynku dopiero po 2020 roku, dlatego teraz mamy tzw. lukę podażową, zwłaszcza w Warszawie. Najemcy chcący znaleźć powierzchnię powyżej 3000 mkw. nie mają z czego wybierać, zatem procesy renegocjacji lub zmiany lokalizacji realizowane są na bazie istniejących już budynków.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×