Tu jesteś:

Więcej niż biura

Andrzej Lany – dyrektor zarządzania aktywami Karimpol Polska

Rynek biurowy w Polsce ma się najlepiej od wielu lat i to zarówno pod względem popytu, jak i podaży. Według badań JLL zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w naszym kraju wynoszą już blisko 10 mln mkw. Buduje się coraz więcej, głównie ze względu na rosnące zapotrzebowanie sektora usług dla biznesu, który w Polsce dynamicznie się rozwija. I w ciągu najbliższych lat tendencja ta z pewnością utrzyma się na wysokim poziomie – podkreśla Andrzej Lany – dyrektor zarządzania aktywami Karimpol Polska. 

Obserwujemy, że najemcy dużych nowoczesnych budynków to - coraz częściej - nie tylko firmy, które przeznaczają wynajmowaną powierzchnię na biura. Swoje lokale w wysokościowcach otwierają kawiarnie, restauracje, kwiaciarnie czy sklepy – a zatem branże, które oferują wartość dodaną głównym najemcom biurowca oraz lokalnej społeczności. Potencjał, płynący z wynajmu powierzchni w biurowcach, dostrzegły również specyficzne sektory usługowe – przychodnie medyczne czy fitness kluby. Tacy najemcy reprezentują jednak specjalistyczny sektor usług dlatego też ich wymagania, co do wynajmowanej przestrzeni są szczególne i powinny zostać wdrożone przez dewelopera często już na etapie budowy biurowca. 

Firma Karimpol przeprowadziła kilka transakcji najmu powierzchni dla specyficznych branż. Są to przychodnie medyczne – Lux Med (budynek Mistral, dawniej biurowiec należący do Karimpol Group ) oraz Medicover (budynek Equator II). W ubiegłym roku podpisali także umowę z siecią fitness klubów Zdrofit na wynajem powierzchni w powstającym na warszawskiej Ochocie biurowcu Equator IV. 

Specyficzny najem - mimo, że generuje więcej kosztów i zaangażowania po stronie dewelopera na etapie budowy - okazuje się jednak bardzo korzystny w dłuższej perspektywie. Po pierwsze usługi medyczne czy fitness kluby wnoszą wartość dodaną dla biurowca, jego najemców, a także społeczności lokalnej. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×