Tu jesteś:

Wartość transakcji na polskim rynku inwestycji osiągnie 2,5 mld Euro w 2012 r.

Według prognozy firmy doradczej Savills, wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w 2012 będzie porównywalna do wyniku osiągniętego w ubiegłym roku. Wartość transakcji w 2011 przekroczyła 2,5 mld EUR i była o 45 proc. wyższa w stosunku do roku 2010.

Firma Savills przewiduje, że w 2012 roku największym zainteresowaniem będą się cieszyć nieruchomości biurowe położone w najlepszych lokalizacjach. W 2011 roku ten segment rynku odpowiadał za 45 proc. ogólnego wolumenu transakcji, z czego 98 proc. dotyczyło Warszawy. 

Eksperci szacują, że inwestycje na rynku nieruchomości handlowych, które stanowiły 46 proc. wartości wszystkich transakcji w 2011, będą wciąż przyciągały lokalnych i zagranicznych inwestorów. Przeciwnie niż na rynku biur, przeważająca część transakcji (57 proc.) na rynku nieruchomości handlowych w 2011 roku miała miejsce poza Warszawą. Według szacunków Savills, ten trend powinien się utrzymać przez następne 12 miesięcy.

Według Savillsa  stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych w centralnym obszarze biznesu w Warszawie utrzymają się na stabilnym poziomie. Pod koniec 2011 roku, stopy kapitalizacji dla najlepszych biurowców wyniosły 6,2 proc., a za lokalizacje poza ścisłym centrum Warszawy 6,75 proc..

Na rynku centrów handlowych w najlepszych lokalizacjach w Warszawie i największych miastach regionalnych, stopy kapitalizacji wyniosły 6  proc., natomiast w małych miastach kształtowały się w przedziale 7,75 proc.  - 8,25 proc.. Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości na rynku magazynowym w czwartym kwartale 2011 roku osiągnęła 7,75 proc. Savills szacuje, że wartość nieruchomości w tym sektorze wzrośnie w 2012 roku w wyniku nieznacznego wzrostu czynszów.

Do największych transakcji na rynku nieruchomości zawartych w 2011 roku należał zakup 51 proc.udziałów w portfolio budynków biurowych w Warszawie przez CA Immo od  Europolis o łącznej wartości 139 mln EUR. Oprócz powyższej transakcji, wartość poszczególnych kolejnych czterech transakcji na rynku nieruchomości biurowych przekroczyła EUR 100mln. W sektorze nieruchomości handlowych, najważniejszą transakcją o wartości EUR 237,5mln był zakup pozostałych 50 proc. udziałów w Galerii Mokotów w Warszawie przez Unibail Rodamco od GTC.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×