Tu jesteś:

Warsaw Spire ruszył w górę

Tak ma wyglądać Warsaw Spire po oddaniu do użytku

Kompleks, w którego skład wejdzie budynek wieżowy o wysokości 180 metrów oraz dwa 55-metrowe gmachy sąsiadujące, zaczyna wychodzić z ziemi. Wiosną budynek B ma osiągnąć poziom 0.

Deweloperem oraz generalnym wykonawcą inwestycji, której wartość szacuje się na około 1 miliard złotych, jest Ghelamco Poland. Całkowita powierzchnia biurowa oferowana przez Warsaw Spire to 100 tys. mkw. Na 49 kondygnacjach głównego budynku znajdzie  się ok. 60 tys. mkw. powierzchni biurowej. Dwa niższe, 15-piętrowe budynki zaoferują powierzchnię ok. 20 tys. mkw. każdy. Powierzchnia typowego piętra w kompleksie wynosi od 1300 do 1700 mkw. Dzięki ograniczeniu elementów strukturalnych do minimum dowolność w kształtowaniu przestrzeni wewnątrz budynku ma być niemal nieograniczona, nie tylko w zakresie jednego piętra, ale również pomiędzy nimi – przekonuje deweloper. Dodatkowym atutem projektu mają być pionierskie rozwiązania technologiczne, do tej pory nie stosowane w inwestycjach powstających w Polsce, np. system wind double deck (windy dwupokładowe). Pomiędzy budynkami Warsaw Spire znajdzie się otwarta, dostępna dla wszystkich przestrzeń miejska. Plac wypełnią elementy małej architektury, zieleń i fontanny. Dzięki przeznaczeniu parterów budynków na restauracje, kawiarnie oraz sklepy kompleks ma tętnić życiem także po godzinach pracy biur i stać się miejscem spotkań mieszkańców Warszawy.  Deweloper zapowiada, że niedługo poznamy szczegóły projektu przestrzeni wokół budynków.

Unijna agencja najemcą
Pierwszym najemcą kompleksu jest Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej Frontex, która wynajęła około 14,6 tys. mkw. powierzchni w budynku B. Frontex zajmie górne piętra budynku – od 5. do 14. i rozpocznie adaptację swojej powierzchni biurowej we wrześniu 2014 r. Umowa najmu została podpisana na 10 lat. Deweloper negocjuje kolejne umowy najmu z pięcioma najemcami. Rozmowy dotyczą wynajmu w sumie ok. 45 tys. mkw.

Harmonogram prac
Prace na działce Warsaw Spire rozpoczęły się w połowie 2011 r. Pierwszy etap trwał osiem miesięcy i polegał na wykonaniu najgłębszej zrealizowanej dotychczas w Polsce ściany szczelinowej o głębokości 55 metrów odpowiadającej 20 piętrom budynku mieszkalnego. W związku z budową ściany szczelinowej o szerokości 80 cm, umożliwiającej odpowiednią stabilność ścian wykopu pod poziomy podziemne parkingów, do zabetonowania 501 metrów bieżących szczeliny zużyto 21 tys. metrów sześciennych  betonu, czyli ponad 2 400 gruszek.
Aktualnie na działce w kwartale ulic: Grzybowska, Łucka, Towarowa i Wronia powstają fundamenty pod budynek B, który stanie się siedzibą Agencji Frontex. Zgodnie z harmonogramem prac na pozostałym terenie działki finalizowane są prace ziemne, po których równolegle prowadzone będą prace zbrojeniowe oraz betonowe pod fundamenty kolejnych budynków. W związku z postępem prac na budowie zamontowano i uruchomiono dwa żurawie wieżowe o wysokości 68 i 77 m. Docelowo budowa kompleksu obsługiwana będzie przez 6 żurawi. Sukcesywnie zwiększana jest też liczba pracowników. Już wkrótce na placu budowy zatrudnionych będzie 1200 osób, a dziennie pojawi się około 200 ciężarówek.
Obecnie w prace przy realizacji kompleksu zaangażowanych jest kilka firm odpowiedzialnych za konstrukcje żelbetowe, prace ziemne, zbrojarskie, transport, odwodnienie oraz nadzór nad pracą żurawi. Są to m.in. firmy: Monting, Soletanche, Streiff, Bojan, Arsleff, Wiertmur, Promatix i Stal-wod.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, jedna powtarzalna kondygnacja budynku wieżowego powstawać będzie w ciągu tygodnia, natomiast na równoległe budowanie kondygnacji w budynkach niższych konieczne będzie około 3 tygodni. Pierwsi najemcy zaczną przygotowywać swoje powierzchnie  w 2014 roku.

Inwestycja została zaprojektowana i powstaje zgodnie z wytycznymi ekologicznego certyfikatu BREEAM. Autorem projektu jest belgijska pracownia architektoniczna M .& J-M. Jaspers – J. Eyers&Partners  we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektoniczną Projekt.

 

Budowa Warsaw Spire w liczbach:

- Objętość wykopu pod projekt Warsaw Spire (230 tys.m3) porównywalna jest z kubaturą Zamku w Malborku (250 tys. m3).
- Ponad 140 tys. m3 betonu zostanie wykorzystane podczas realizacji projektu.
- 9500 ton stali zbrojeniowej zostanie wykorzystane podczas realizacji projektu.
- 1100 ton to waga wykorzystanej stali sprężającej.
- Waga stali konstrukcyjnej to 1400 ton.

Na budowie Warsaw Spire

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×