Tu jesteś:

W różnych odcieniach zieleni - wywiad

Nicklas Lindberg, Skanska Commercial Development Europe

O planach firmy na przyszłość,kreowaniu ekologicznych trendów na rynku nieruchomości komercyjnych i o palecie kolorów Skanska opowiada THE CITY Nicklas Lindberg, prezes Skanska Commercial Development Europe.

Firma Skanska jest obecna na polskim rynku od wielu lat, jak scharakteryzowałby Pan ten okres i zmiany, jakie zaszły na rynku i w samej firmie?

Nasza firma działa na polskim rynku od blisko 15 lat. Nasze pierwsze projekty pojawiły się w największych miastach Polski, poczynając od Warszawy. Dotychczas oddaliśmy do użytku zespół biurowców w Warszawie, które tworzą kompleks Atrium zlokalizowany przy al. Jana Pawła II1. W 2007 r. podjęliśmy decyzję, że chcemy być obecni na siedmiu rynkach w Polsce. Nasze kolejne projekty biurowe zaczęliśmy realizować we Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Katowicach. Deloitte House jako pierwszy zielony biurowiec w Polsce otrzymał certyfikat EUGreen Building, po czym wyróżnienie to przyznano także kolejnym projektom Skanska Property Poland: Marynarska Point w Warszawie oraz Grunwaldzki Center we Wrocławiu. Byliśmy także pierwszą firmą, która wdrożyła system certyfikacji LEED – zgodnie z nim projektowane i budowane są obecnie wszystkie nasze inwestycje.Do końca tego roku Skanska Property Poland będzie mieć w budowie łącznie 120 tys. mkw. powierzchni biurowej. W roku 2012 rozpoczniemy budowę kolejnych 60 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.
Jak widać, ostatnie 15lat to dla nas bardzo intensywny okres. Jako firma, która wyznacza trendy w zielonym budownictwie, jesteśmy dumni z tego, co osiągnęliśmy na polskim rynku.Cieszy nas także, że coraz więcej firm zainteresowanych jest zielonymi biurowcami i że świadomość w tym zakresie zarówno wśród najemców, jak iinwestorów szybko wzrasta.Z rozwojem naszej działalności w Polsce wiązało się także powiększenie zespołu Skanska Property Poland z 30 do 60 osób. Nadal jednak czujemy bliską więź miedzy współpracownikami,a to dzięki dobrej atmosferze, o którą wszyscy bardzo dbamy.

Z Pana wypowiedzi wnioskuję,że Polska jest dla firmy Skanska ważnym rynkiem?

Tak, Polska jest dla nas rynkiem priorytetowym. Uznajemy pewne kraje za nasze rynki rodzime i Polska należy do tej grupy – jesteśmy tu aktywni we wszystkich obszarach działalności Skanska. Jestem przekonany, że nasza firma będzie się rozwijać zarówno w Warszawie,jak i w innych dużych miastach Polski.

Czy światowy kryzys był dla Państwa odczuwalny i co zmienił w firmie ?

Przy tak zmiennym otoczeniu rynkowym skupiliśmy się na rozpoczętych inwestycjach i na zakupie działek. Ponieważ ceny ziemi spadły, uznaliśmy, że to dobra okazja do zakupów.Będziemy mieli dzięki temu dobrą bazę pod przyszłe inwestycje. Przygotowujemy też nowe projekty, aby były gotowe do uruchomienia, kiedy tylko sytuacja na rynku się poprawi. Mocno koncentrujemy się na rozwoju i wzroście firmy, aby osiągać dobre wyniki na dynamicznym rynku.

Czy polski rynek nieruchomości komercyjnych ma „swoją specyfikę”? Czy spotkał się Pan w Polsce z jakimś nowym zjawiskiem bądź trendem, którego nie zaobserwował Pan na szwedzkim rynku budowlanym?

Skanska działa na różnych kontynentach i wielu rynkach – każdy z nich ma swoją specyfikę. Dla nas najważniejsze jest trzymanie się wartości, według których działa Skanska na wszystkich rynkach: jakości, zrównoważonego rozwoju, solidności oraz dobrych relacji z naszymi partnerami biznesowymi. Jest to istotne tym bardziej, że we wszystkich krajach mamy do czynienia z tymi samymi inwestorami i najemcami,oczekującymi tej samej jakości i standardów współpracy.

W trakcie realizacji nowych inwestycji często muszą Państwo współpracować z samorządami. Czy współpraca zawsze przebiega sprawnie, czy są jakieś problemy, na które Państwo napotykacie?

Zawsze przestrzegamy wszystkich obowiązujących przepisów i procedur, tak aby współpraca z samorządami przebiegała możliwie najefektywniej.

Nowa inwestycja bardzo często musi się wpasować w istniejącą już zabudowę miejską. Czy przy realizacji nowych projektów zwracają Państwo na to szczególną uwagę? Jak przebiega ten proces?

Otoczenie i historia miejsca,w którym realizujemy inwestycję, są dla nas zawsze bardzo ważne. Już na etapie projektowania naszych biurowców uwzględniamy wszystkie czynniki, dzięki którym inwestycja może stać się integralną częścią miasta. Dobrym przykładem jest kompleks biurowy Green Horizon, który obecnie realizujemy w Łodzi. Na działce,gdzie teraz budowany jest nowoczesny biurowiec, znajdował się kiedyś zakład włókienniczy – Fabryka A. Piaskowskiego. Pragniemy przypominać o historii tego miejsca i przemysłowych tradycjach Łodzi, dlatego stworzymy grafiki naścienne w holach i powierzchniach wspólnych, które będą zawierały elementy historyczne,takie jak np. archiwalna rycina prezentująca dawną maszynę tkacką czy grafika przedstawiająca okolicę w czasach istnienia fabryki. Podobnie w Warszawie – w miejscu, gdzie teraz budowany jest Green Corner, znajdzie się tablica upamiętniająca ofiary II wojny światowej.

Czy zielone budownictwo przyjęło się już na dobre w Polsce?

Zielone budownictwo to trend bardzo rozwojowy. Obserwujemy tu rosnące zainteresowanie wszystkich graczy, włączając najemców i inwestorów. Sytuacja na rynku bardzo szybko się zmienia – tu nikt tak naprawdę nie jest w tyle. I my, i Europa Zachodnia podążamy za oczekiwaniami naszych klientów. Cieszy nas fakt, że podczas wyboru budynku najemcy coraz częściej biorą pod uwagę aspekty „zieloności”. Dotyczy to nie tylko międzynarodowych korporacji, gdzie obowiązują wytyczne w sprawie uwzględniania kwestii zrównoważonego rozwoju przy wyborze powierzchni biurowych, ale także rosnącej liczby firm, które dostrzegają realne oszczędności w kosztach operacyjnych w zielonych budynkach.

Co planuje firma Skanska w najbliższym czasie? Rok 2012 to nowe inwestycje czy koniec świata?

W nadchodzącym roku planujemy dalszy rozwój – chcemy, aby Skanska Property Poland była obecna na wszystkich 7 rynkach w kraju z projektami w trakcie realizacji. Naszą ambicją jest bycie liderem w zielonym budownictwie. Wszystkie nasze projekty będą spełniały wymogi certyfikacji LEED i EU Green Building. Zdecydowaliśmy się nawet podnieść poprzeczkę i stworzyliśmy własny system oceny zielonych budynków,którego kryteria są jeszcze bardziej ambitne. Nazywamy ten system Paletą Kolorów Skanska – od waniliowego przez zieleń do głębokiej zieleni. Budynki spełniające kryteria głębokiej zieleni będą praktycznie samowystarczalne, wytworzą tyle energii, ile same zużyją. Woda pitna nie będzie wykorzystywana do celów innych niż to jest niezbędne, nie będzie tam żadnych szkodliwych materiałów, wszystkie odpady powstałe podczas eksploatacji będą trafiały do recyklingu. Pierwszym takim budynkiem w Europie będzie Atrium 1, którego budowę wkrótce rozpoczynamy w samym sercu Warszawy, tuż przy Rondzie ONZ. Jesteśmy przekonani, że coraz ambitniejsze zielone projekty zapewnią nam utrzymanie pozycji firmy wyznaczającej trendy w rozwoju zrównoważonego budownictwa biurowego w Polsce.

[1] Atrium International, 1995; Atrium Tower,1997; Atrium Plaza, 1998; Atrium Centrum, 2001; HotelWestin, 2003; Deloitte House, 2009

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×