Tu jesteś:

W II kw. ruszyła budowa 100 tys. mkw. biur na głównych rynkach w Polsce

Delta 44, Wrocław

– Analizując rynek biurowy w największych polskich miastach, poza Warszawą, widzimy, że są one na różnych etapach rozwoju. Największy wybór istniejącej powierzchni biurowej mają najemcy w Trójmieście - 56 tys. mkw., a następnie we Wrocławiu - 52 tys. mkw. i Poznaniu - 45 tys. mkw., a najmniejszy w Krakowie - 18 tys. mkw. i Lublinie - 6,2 tys. mkw.– mówi Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, Jones Lang LaSalle.

– Obserwujemy też wzmożoną aktywność deweloperów na największych rynkach poza Warszawą, szczególnie we Wrocławiu i Krakowie, gdzie łącznie powstaje ponad 230 tys. mkw. biur – dodaje Tomasz Czuba.

W I poł. 2013 r. popyt brutto wyniósł 210 000 mkw. powierzchni biurowej w głównych miastach w Polsce (z wyłączeniem Warszawy), co stanowi ponad 16,7 proc. wzrost w porównaniu z I poł. 2012 r. W II kw. zarejestrowano popyt brutto w wysokości 109 tys. mkw. Największą aktywność najemców zarówno w II kw., jak i w całym pierwszym półroczu, zaobserwowano w Krakowie i we Wrocławiu. Największe umowy przednajmu w II kw. 2013 r. zawarły Lufthansa Airline Accounting Center (8,5 tys. mkw. w Bonarka4Business bud. D) i Cisco (7 tys. mkw. w Enterprise Park bud. C) w Krakowie oraz KRUK (7,5 tys. mkw. we Wrocławskim Parku Biznesu 2) i Credit Suisse (4,3 tys. mkw. w Green Day) we Wrocławiu. Inne znaczące umowy podpisał Infosys (ekspansja, 4 100 mkw. w Green Horizon, Łódź), Redknee (odnowienie, 3, 34 tys.mkw. we Wrocławskim Parku Biznesu 1) oraz IBM (nowa umowa, 3,2 tys. mkw. Centrum Biurowe Francuska, Katowice).

W II kw. 2013 r. zasoby biurowe w głównych miastach w Polsce (poza Warszawą) zwiększyły się o ok. 47 tys. mkw., z czego 84 proc. oddano po połowie w Trójmieście (BPH Office Park, Oliva Business Park-Alfa i Budynek Biurowy Porty Gdynia) oraz Łodzi (Green Horizon II i MediaHUB). Inne oddane w II kw. projekty to Delta 44 we Wrocławiu i Centrum Biznesu Kaskada w Lublinie.

Obecnie w głównych miastach (poza Warszawą) w budowie pozostaje około 512,5 tys. mkw., z czego 191,2 tys. mkw. zostanie ukończone w tym roku. Najwięcej przypada na Wrocław, Kraków i Poznań. Co ciekawe, w samym tylko II kw. deweloperzy rozpoczęli budowę 100 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej poza stolicą -, najwięcej we Wrocławiu (43 proc.), a następnie w Krakowie (14 proc.), Trójmieście (12 proc.) oraz w Katowicach (10 proc.).

Współczynnik powierzchni niewynajętej we Wrocławiu i Trójmieście utrzymywał się na stabilnym poziomie. Zwyżkowe presje odnotowano w Łodzi i Lublinie (wzrost do odpowiednio 14,0 proc. i 6,7 proc.). Na pozostałych największych rynkach biurowych zaobserwowano spadek poziomu pustostanów w ujęciu kwartalnym – wynika z raportu JLL.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×