Tu jesteś:

Trójmiejskie biura na kursie wznoszącym

Alchemia

Od pięciu lat na Trójmiejskim rynku biurowym trwa prosperity. W tym czasie średni, roczny popyt na biura osiągnął poziom 84,5 tys. mkw., a wskaźnik pustostanów spadł niemal dwukrotnie.

Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają, że dobre wyniki segmentu, duży popyt na biura ze strony firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych, IT oraz inżynierii, a także dostępność dobrze zlokalizowanych i dobrze skomunikowanych terenów skutecznie przykuwają uwagę kolejnych inwestorów, zainteresowanych nowymi projektami.

Łączne biurowe zasoby Gdańska, Gdyni i Sopotu o wielkości 743 tys. m kw. plasują Trójmiasto na trzecim miejscu wśród rynków regionalnych pod względem wielkości. W nadmorskim tercecie kluczową rolę odgrywa Gdańsk, w którym zlokalizowane jest 72 proc. dostępnych biur. Około 21 proc. trójmiejskich zasobów to Gdynia, a pozostałe 7 proc. przypada na Sopot, który w głównej mierze pełni rolę ekskluzywnego kurortu wypoczynkowego. Obecnie na placach budowy w Trójmieście realizowane są projekty, które wkrótce dostarczą na rynek 160 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Nowa podaż, którą odnotowano od początku 2017 roku do końca pierwszego kwartału tego roku wynosiła 117 tys. mkw.

Dynamiczny rozwój sektora konsekwentnie daje o sobie znać w postaci stałego wzrostu biurowych zasobów. W ostatnich pięciu latach, powiększały się one średniorocznie o około 71 tys. mkw. Autorzy raportu zwracają uwagę, że wysoki popyt generowany przez najemców skutkuje utrzymaniem bardzo stabilnej sytuacji i dynamiki wzrostu w sektorze. Innym znaczącym trendem jest coraz większe zainteresowanie trójmiejskim rynkiem wśród ogólnopolskich oraz międzynarodowych graczy, w tym m.in. Echo Investment, Cavatina  czy Skanska . Jeszcze kilka lat temu budowniczymi biurowców w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie byli w pierwszej kolejności lokalni deweloperzy – Olivia Business Centre, Torus, Allcon Investment, Hossa, TPS i Euro Styl.

Kręgosłupem trójmiejskiego rynku biur jest położona w gdańskiej Oliwie i Wrzeszczu aleja Grunwaldzka. Strefa wzdłuż 3,5-kilometrowego odcinka alei skupia obecnie około 40 proc. istniejących zasobów, a wypełniają ją w głównej mierze duże kompleksy, często realizowane etapowo. Co istotne, biurowy ekosystem wzdłuż alei Grunwaldzkiej jest stosunkowo młody - 70 proc. budynków ma nie więcej niż 5 lat. Autorzy raportu podkreślają, że aleja jest też najsilniejszym magnesem dla deweloperów, dlatego około 80 proc. z powstającej obecnie powierzchni powstanie w tej strefie. Wśród największych projektów w budowie znajdują się Olivia Business Center i Alchemia.

Gdańskie centrum jest trzecią – po korytarzu al. Grunwaldzkiej i Gdyni - co do wielkości strefą na rynku trójmiejskich biur ze wskaźnikiem wakatów na poziomie 7,6 proc. Połowa z dostępnych biur to niewielkie budynki mające ponad 10 lat i oferujące powierzchnię o niższym standardzie. Jednak w perspektywie najbliższych 18 miesięcy – najczęściej za sprawą rozbudowy istniejących już kompleksów – w strefie pojawi się nowa biurowa podaż. Warto podkreślić, że w centrum Gdańska swoje siedziby mają firmy wywodzące się albo kojarzone z Pomorzem i Trójmiastem, w tym m.in. Lotos, Grupa LPP czy SAG. Łącznie, zajmują one blisko 30 proc. istniejących zasobów biurowych centrum Gdańska.

Źródło: BNP Paribas Real Estate Poland

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×