Tu jesteś:

Trójmiejski rynek biurowy

Michał Rafałowicz, Dyrektor Regionu Pomorskiego w Cresa Polska

Według najnowszego raportu firmy doradczej Cresa "Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście III kw. 2017" w pierwszych trzech kwartałach absorpcja powierzchni biurowej na lokalnym rynku osiągnęła rekordowy wynik 62 600 mkw., przy średniej wartości dla ostatnich 5 lat wynoszącej niecałe 39 000 mkw. 

Najemcy biurowi w pełnym zakresie dostrzegli potencjał Trójmiasta. Jakość życia, rozwój Pomorskiej Kolei Metropolitalnej czy duża liczba studentów to tylko niektóre czynniki zachęcające firmy do rozwoju swojego biznesu w aglomeracji. Najczęściej wybierają przy tym takie kompleksy i budynki biurowe jak Alchemia, Olivia, Garnizon czy Neptun – podkreśla Michał Rafałowicz, Dyrektor Regionu Pomorskiego w Cresa Polska.

Zasoby powierzchni biurowej w Trójmieście powiększyły się od początku roku o 62 500 mkw., ponieważ do użytku oddanych zostało sześć projektów, w tym Alchemia – faza III (36 000 mkw.), BCB Business Park – B2 (9 250 mkw.) i Tensor Z (6 600 mkw.). W budowie wciąż pozostaje blisko 135 000 mkw. Kończy się między innymi realizacja najwyższego budynku w Trójmieście – Olivia Star (ok. 40 000 mkw.), którego oddanie do użytku przewidziane jest na grudzień tego roku. 

Ilość pustostanów na koniec III kw. wyniosła 58 500 mkw., co stanowiło 8,4 proc. całkowitych zasobów biurowych regionu (spadek o 3,6 p.p. rok do roku). Od początku roku podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię 95 050 mkw., co stanowi wzrost o blisko 60 proc. w stosunku do wyniku zanotowanego w identycznym okresie ubiegłego roku. Największą nową umową od początku roku jest ekspansja Amazon w Olivia Business Centre (7 100 mkw.), a także wynajęcie przez firmę Swarovski 6 100 mkw. w Yoko. Grupa Energa przedłużyła umowę na 15 100 mkw. w budynku Olivia Gate w kompleksie Olivia Business Centre. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×