Tu jesteś:

Trójmiasto: w budowie 70.000 mkw. powierzchni biurowej

Olivia Business Centre, Gdańsk

Badania firmy CBRE pokazują, że Trójmiasto jest jednym najbardziej atrakcyjnych rynków w Polsce pod względem inwestycji w nieruchomości mieszkaniowe, biurowe i handlowe. Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście szacuje się na 365.000 metrów kwadratowych. Jest to czwarty największy rynek biurowy w Polsce po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście szacuje się na 365.000 metrów kwadratowych. Jest to czwarty największy rynek biurowy w Polsce po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Ponad 60 proc. całkowitej ilości powierzchni biurowych zlokalizowanych jest w Gdańsku. Wskaźnik powierzchni niewynajętej wynosi obecnie 7 proc. (25,500 m kw pozostaje do wynajęcia). Czynsz za powierzchnię biurową wynosi od 13 do 16 Euro za metr kwadratowy miesięcznie za najlepsze powierzchnie w Trójmieście. Średnie czynsze wahają się od 11 do 14 Euro za m kw za miesiąc.

Trójmiejski rynek nieruchomości charakteryzuje się bardzo silną pozycją lokalnych deweloperów takich jak Torus, Allcon Investment, Grupa Inwestycyjna Hossa, TPS czy Euro Styl. Obecnie w budowie jest 70.000 metrów kwadratowych nowoczesnych biur, a kolejnych 100.000 m kw jest w fazie planowania. Wiele firm działających w obszarze BPO otworzyło swoje siedziby w Gdańsku – Intel, IBM, First Data, Thomson Reuters, Nordea Bank czy Sony Pictures.

Trójmiasto stanowi obecnie jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji w Polsce dla sektora BPO/SCC. BPO-business process outsourcing/offshoring, czyli outsourcing/offshoring procesów biznesowych to dostarczanie usług, dzięki wykorzystaniu Internetu. Dotyczy to w szczególności finansów i księgowości, usług prawnych, centrów kontaktowych, usług inżynieryjnych, analiz i badań rynku oraz przetwarzania danych, a także pomocy administracyjnej.

Należy również podkreślić, że Trójmiasto specjalizuje się w przyciąganiu firm z obszaru tzw. KPO (Knowledge Process Offshoring), który jest nową, dynamicznie rozwijającą się formą procesów biznesowych opartych na zarządzaniu i dystrybucji wiedzy. KPO dotyczy usług, do których wytworzenia potrzebna jest specjalistyczna, ekspercka wiedza i obejmuje przede wszystkim usługi finansowe, business and market intelligence, usługi prawne i badawcze. Podstawowym celem nie jest jednak w tym przypadku oferowanie klientom oszczędności, lecz wysoka wartość dodana tworzona dla przedsiębiorstw.

Daniel Bienias, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE mówi: ‘Obecnie wprowadzamy na rynek jedną z największych na świecie firm oferujących studia wyższe on-line. Z naszego punktu widzenia, o przewadze konkurencyjnej Trójmiasta zadecydowała korzystna sytuacja na rynku nieruchomości w tym regionie. Trójmiasto okazało się jedynym regionem, w którym inwestor mógł rozważać aż 8 lokalizacji, gdzie możliwe było uzyskanie bardzo elastycznych warunków najmu.”

Cały raport do pobrania tutaj.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×