Tu jesteś:

Transakcja Grupy Buma sfinalizowana

W piątek 28.02.2020 zawarto ostatnie umowy z pakietu przedwstępnych umów sprzedaży krakowskiej platformy deweloperskiej "Grupa BUMA". Przyszłym Kupującym jest konsorcjum funduszu REINO Capital S.A. i RF CorVal International Holdings Limited, które już wcześniej poinformowało o zawarciu części z tych umów.

Aktywa Grupy BUMA obejmują szereg projektów biurowych i mieszkaniowych na różnym etapie rozwoju, bank ziemi pod projekty komercyjne i projekty mieszkaniowe, a także komplementarne niezależne linie biznesowe, w skład których wchodzą między innymi: generalny wykonawca inwestycji, fabryka stolarki okiennej, spółka zajmująca się zarządzaniem nieruchomościami oraz obiekty logistyczne.

Jak wyjaśnił Andrzej Suszczyński, przedstawiciel Rady Nadzorczej Grupy BUMA, „Przez ostatnie lata Grupa BUMA stała się kompletną, w pełni dojrzałą i stabilną platformą deweloperską. Jej silna pozycja na rynku wynika z połączenia unikatowych kompetencji, doświadczenia oraz działalności w różnych segmentach rynku nieruchomości. W takiej sytuacji jest naturalnym, że po stronie jej właścicieli pojawiło się pytanie o jej dalszy rozwój. Od początku prac nad przygotowaniem tej transakcji przyświecał nam cel znalezienia inwestora, który będzie w stanie zapewnić Grupie BUMA nie tylko odpowiednie zaplecze finansowe i kompetencyjne, ale także wnieść do organizacji kreatywność i dynamizm niezbędne do dalszego rozwoju. Po długim i skomplikowanym procesie dokonaliśmy wyboru i podpisane zostały umowy przedwstępne. Jesteśmy przekonani, że wybór konsorcjum REINO Capital S.A. i RF CorVal International Holdings Limited jest optymalny z punktu widzenia Grupy BUMA oraz jej pracowników i menadżerów. Można spodziewać się, że z nowym inwestorem Grupa BUMA stanie się wkrótce jednym z czołowych podmiotów polskiego rynku nieruchomości.”

Zdaniem Mariusza Piskorskiego z Ipopema Securities, transakcja na Grupie BUMA jest dowodem wysokiej atrakcyjności rynku nieruchomości w Polsce. „Jest to na pewno jedna z największych pod względem wartości inwestycja w zintegrowaną platformę deweloperską skoncentrowaną w zdecydowanej części na segmencie biurowym na rynku krajowym, na którym dotychczas prym wiodły bezpośrednie zakupy gotowych budynków biurowych. Wysoka jakość i atrakcyjność podmiotów tworzących Grupę BUMA pozwoliła zainteresować tą transakcją szereg inwestorów sektorowych, również tych nieobecnych dotychczas w Polsce, czego przykładem jest ostateczny kupujący działający wspólnie z krajowym REINO Capital, tj. RF CorVal - grupa zarządzająca inwestycjami w branży nieruchomościowej rodem z Australii.”

Anna Kicińska z EY dodaje: „Polskę, spośród krajów z Europy Środkowej i Wschodniej, wyróżniają silne rynki regionalne takie jak krakowski i wrocławski, na których od lat z sukcesem działa Grupa BUMA. Bardzo dobre aktywa Grupy ( w tym perspektywiczny bank ziemi) jak i obecność na najbardziej atrakcyjnych rynkach i segmentach była podczas procesu potwierdzona bardzo dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów branżowych i instytucjonalnych”.

Łączna wartość brutto nabywanych aktywów przekracza 1,3 mld PLN, a zamknięcie transakcji planowane jest do końca maja 2020 roku.

Wiodącą kancelarią prawną reprezentującą stronę sprzedającą była Clifford Chance. W skład zespołu kancelarii weszli Joanna Satkiewicz, Bartosz Kaniasty i Tomasz Derda. W transakcji po stronie sprzedającej zaangażowana była także kancelaria Oleś & Rodzynkiewicz, zaś kancelaria ACT BSWW doradzała zarządom zbywanych spółek.

Osobami prowadzącymi transakcję po stronie sprzedającej byli Andrzej Suszczyński, Mirosław Bajda, dr Marek Świątkowski oraz dr Łukasz Ziob.

Doradcą finansowym i transakcyjnym po stronie sprzedającej były z kolei: Ipopema Securities S.A. (z wiodącą rolą Mariusza Piskorskiego, Konrada Zawiszy i Adama Nowickiego), oraz  Ernst & Young Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Corporate Finance sp. k. (z wiodącą rolą Anny Kicińskiej, Bartłomieja Smolarka, Darii Świątek oraz Kamila Filińskiego).

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×