Tu jesteś:

TEAL OFFICE oddany do użytku

Do użytku oddany został budynek TEAL OFFICE w Łodzi. Zarządca projektu deweloperskiego i nieruchomości, firma OPG Property Professionals, z końcem października otrzymała od Nadzoru Budowlanego pozwolenie na użytkowanie. Jeszcze w tym tygodniu do swoich nowych biur wprowadzą się pierwsi najemcy.

TEAL OFFICE to sześciokondygnacyjny budynek biurowo-usługowy klasy A. Inwestor zadbał o to, aby nowy obiekt płynnie wkomponować w otoczenie dawnej Fabryki Wyrobów Bawełnianych Franciszka Ramischa, znanej dziś jako OFF Piotrkowska Center.

Biura pierwszych najemców, BinarApps i Grafton Recruitment Poland, zostały już wykończone. Nowi lokatorzy powinni wprowadzić się wraz z meblami jeszcze w tym tygodniu. Na parterze budynku otworzy się nowa restauracja: Len i Bawełna.

Michał Styś, dyrektor OPG Property Professionals, nie kryje zadowolenia z poszerzenia oferty gastronomicznej OFFa. - Jestem przekonany, że zespół kucharzy, wzorem pracowników dawnej Fabryki Ramischa, utka unikatowe menu i stworzy zaskakujące dania, które swoją jakością dorównają wyrobom bawełnianym produkowanym w okolicznych przędzalniach. Koncepcja OFF Piotrkowska Center od początku zakładała otwarcie na rzeczy nowe, niestandardowe, choć zawsze w poszanowaniu dla tego, co znajdowało się tu wcześniej. Cieszę się, że wraz z nowymi partnerami możemy uczcić pamięć rodziny Ramischów ze smakiem - mówi Michał Styś.

W wielokryterialnej klasyfikacji ekologiczności BREEAM obiekt już na etapie projektu uzyskał ocenę „very good – bardzo dobry”. Na wynik, oprócz zastosowanych technologii, wpłynęło najbliższe otoczenie budynku. W świetle pasażu OFFa trwa aktualnie budowa krytego parkingu dla rowerów. Cykliści mogą także korzystać z szatni i pryszniców. Na wiosnę, zarówno wiata rowerowa, jak i przestrzeń dachu budynku, okryją się zaś zielenią.

Eksperci OPG Property Professionals, oprócz zarządzania procesem inwestycyjno-budowlanym, odpowiadają również za komercjalizację obiektu.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×