Tu jesteś:

Sektor BPO/SSC w najmie powierzchni biurowej w regionie CEE

Sektor BPO/SSC odpowiada za 60 proc. ogólnego popytu na powierzchnię biurową w czterech kluczowych destynacjach sektora usług BPO (Wrocław, Łódź, Kraków i Sofia) w I poł. 2017 r. – wynika z najnowszego raportu Colliers International "A Thoroughbred Racer - CEE BPO/SSC Office Sector". Ze względu na duży popyt i ogólną kondycję gospodarki ilość dostępnej powierzchni maleje. 

Oprócz kosztu siły roboczej, duże znaczenie dla rozwoju firm z sektora BPO/SSC w regionie mają także inne czynniki. Zróżnicowany poziom jakości życia w miastach, w których mieszkają pracownicy, wpływa na decyzję o przemieszczaniu  się w ramach  Unii Europejskiej. Kluczowe dla utrzymania tempa rozwoju BPO/SSC w 6 krajach Europy Środkowo-Wschodniej wydają się być jednak dostępność siły roboczej oraz nabywanie wiedzy technologicznej poprzez edukację i szkolenia.

Koszty lokowania w 6 krajach CEE w ostatnich latach wyraźnie wzrosły. Oczywiście istnieją obszary, w których mamy do czynienia z szybkim wzrostem płac. Z danych firmy Ranstad, wykorzystanych przez ABSL Poland do sporządzenia ostatnio opublikowanych raportów wynika, że płace znacząco wzrosły — ponad 40 proc. w bankowości w Warszawie, przy dwucyfrowych wzrostach w innych miejscach. Należy jednak podkreślić, że największe podwyżki zanotowano w przypadku stanowisk specjalistycznych.

Wejście regionu na wyższy poziom zawansowania techniczno-informatycznego to istotny czynnik. Mieszkający w regionie pracownicy sektora BPO/SSC dysponują większymi umiejętnościami i wiedzą niż kilka lat temu. Podaż absolwentów kierunków informatycznych staje się coraz bardziej kluczowa. Według statystyk ABSL, obecnie najwyższy odsetek studentów kierunków informatycznych w grupie wszystkich studentów notuje się w Brnie, Budapeszcie (po 13 proc.), Bratysławie (12 proc.) i Koszycach (10 proc.). Branże IT i komunikacyjna charakteryzują się największym popytem na centra BPO/SSC, w których proporcje zatrudnienia w wymienionych branżach w poszczególnych miastach w I poł. 2017 roku wynosiły od 30 proc. do 60 proc.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×