Tu jesteś:

Rozwój branży BPO w Polsce i jej wpływ na rynek nieruchomości cz.I

Łukasz Maciak - Dyrektor Inwestycji Komercyjnych Funduszy Nieruchomości Arka.

Outsourcing to strategia zarządzania, polegająca na oddelegowaniu innemu przedsiębiorstwu zadań nie związanych bezpośrednio z podstawową działalnością firmy, dzięki czemu może ona skoncentrować swoje zasoby i środki finansowe na obszarach stanowiących podstawę jej działań – komentuje Łukasz Maciak - Dyrektor Inwestycji Komercyjnych Funduszy Nieruchomości Arka.

W ostatnich latach można dostrzec wyraźny rozwój branży outsourcingowej w Polsce, co wpływa na wiele dziedzin, w tym na rynek nieruchomości komercyjnych. Z racji na swoją specyfikę oraz rosnące zapotrzebowanie na odpowiednią powierzchnię biurową przedsiębiorstwa BPO (Business Process Outsourcing) oraz KPO (Knowledge Process Outsourcing) stają się ważnym graczem na rynku najemców.

Europa Środkowo-Wschodnia oferuje korzystne warunki dla sektora BPO i z powodzeniem zaczyna konkurować na tym polu z Indiami czy Chinami. Poza relatywnie niskimi kosztami obsługi centrów biznesowych zlokalizowanych w tej części świata, na korzyść Europy Środkowo-Wschodniej przemawia bliskość kulturowa z krajami Europy Zachodniej i USA oraz coraz wyższy poziom świadczonych usług. Najszybciej rozwijającą się lokalizacją w dziedzinie BPO jest obecnie Polska, a przedsiębiorstwa outsourcingowe stają się ważnymi najemcami oraz pracodawcami w wielu dużych miastach.

Na koniec 2011 roku w Polsce znajdowało się ponad 280 centrów usług biznesowych, z czego ok. 70 proc. należało do sektora BPO / ITO / SSC, natomiast pozostałe 30 proc. to centra R&D. Głównymi miastami skupiającymi przedsiębiorstwa offshoringowe są Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódź, gdzie zlokalizowanych jest więcej niż połowa takich firm. Centra usług biznesowych z kapitałem zagranicznym na koniec 2011 roku zatrudniały w Polsce ok. 75 tyś. osób, z czego 80 proc. to pracownicy z branż BPO / ITO / SSC. Największy udział zatrudnionych w outsourcingu w ogóle mieszkańców jest w Łodzi, natomiast we Wrocławiu dominuje branża R&D.Łódź obecnie jest jednym z miast, które stosują największe zachęty dla inwestorów. Dofinansowania dla nowych pracodawców stanowią aż 50 proc. kosztów inwestycji, bądź 50 proc. kosztów zatrudnienia przez pierwsze dwa lata funkcjonowania w Łodzi. Co więcej, w tym trzecim co do wielkości mieście w Polsce znajduje się dużo nowoczesnej, gotowej do zasiedlenia, powierzchni biurowej dostosowanej do potrzeb BPO.

Polska gospodarka korzysta z oferty przedsiębiorstw BPO z powodu możliwości optymalizacji kosztów oraz potrzeby podnoszenia jakości świadczonych usług. Obniżenie kosztów jest możliwe przy wybraniu lokalizacji poza centrum miasta, a nawet poza jego granicami. Kraków Business Park znajduje się w Zabierzowie, 10 minut drogi od Krakowa a 3 minuty od lotniska w Balicach. W ramach projektu KBP wybudowano blisko 220 tyś. mkw. powierzchni komercyjnej zlokalizowanej w 14 nowoczesnych budynkach.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×