Tu jesteś:

Rewitalizacja, czyli o budynkach z duszą

Jasna 26

Adaptacja zabytkowych, często zniszczonych, zaniedbanych kamienic na nowoczesne powierzchnie biurowe w centrach miast na zachodzie Europy jest bardzo popularna. W Polsce, a szczególnie w Warszawie, obserwuje się coraz większe zainteresowanie tego typu inwestycjami. Wielu najemców, mimo nieco wyższych czynszów, wybiera elegancką kamienicę, a nie nowy biurowiec na swoją siedzibę. W grę wchodzi przecież prestiżowy, wyjątkowy budynek i najczęściej atrakcyjna lokalizacja.

Warsaw Spire, budowany przy rondzie Daszyńskiego przez Ghelamco, Q22, wznoszony przez Echo Investment niedaleko ronda ONZ czy pierwszy wysokościowiec Skanska - Generation Park to tylko kilka przykładów nowych inwestycji, rosnących właśnie w Warszawie. Te i wiele innych budynków oferować będzie wielką, najnowocześniejszą powierzchnię biurową, szereg innowacji, zielone atria czy tarasy, uszyte na miarę usługi dostępne w inwestycji, konkurencyjne stawki czynszów i inne czynniki, zachęcające firmy do zlokalizowania swojej siedziby właśnie tam. Mimo to wielu najemców szuka czegoś zupełnie innego. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi coraz więcej inwestorów, angażując się w rewitalizację wieloletnich, często nawet przedwojennych kamienic. Skąd zainteresowanie takimi inwestycjami? Zdaniem Michała Lisa, Dyrektora w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych w JLL, przyczyn popularności historycznych obiektów jako atrakcyjnych lokalizacji biurowych jest kilka.

Krzysztof Latek, Członek Zarządu Grupy Universal Properties, która zrewitalizowała kamienicę Warecka 11A, zauważa, że położenie budynku ma istotne znaczenie ze względu na bezpośredni dostęp do wszystkich środków transportu miejskiego i gwarantuje doskonałą komunikację ze wszystkimi częściami miasta.

Jak zauważa Radosław Sieroń, prezes firmy Mermaid Properties, z rewitalizacjami wiąże się sporo ograniczeń i żmudnej pracy. – Na każdym kroku trzeba konsultować wszystkie posunięcia z konserwatorem zabytków – tłumaczy. Również Krzysztof Latek zwraca uwagę na to, że podczas adaptacji zabytkowych kamienic należy pamiętać o współpracy z konserwatorem. Sam Stołeczny Konserwator Zabytków, Piotr Brabander, zachęca inwestorów do rozmów z konserwatorem podczas tworzenia takich projektów.

Cały artykuł można przeczytać w najnowszym wydaniu rocznika Property Book.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×