Tu jesteś:

Rekordowy popyt na warszawskim rynku biurowym - raport

fot. Warszawa, DocentX.

Według najnowszych badań CBRE, całkowita ilość wynajętej powierzchni biurowej w Warszawie w roku 2011 osiągnęła rekordowy poziom 573 tyś. metrów kwadratowych. Jest to najlepszy rezultat w całej historii wynajmu nowoczesnych powierzchni biurowych w stolicy.

CBRE zaobserwowało zdecydowane przyspieszenie na warszawskim rynku powierzchni biurowych – 226 tyś. mkw. zostało wynajętych w centrum miasta, a 347 tyś.mkw. w lokalizacjach poza centralnych.Wraz ze wzrostem popytu na nowoczesną powierzchnię biurową, spada wskaźnik powierzchni niewynajętej – kształtuje się on obecnie na poziomie 6,7 proc. i nie powinien przekroczyć poziomu 8 proc. do końca roku.Należy podkreślić, że największą odnotowaną transakcją było wynajęcie przez TPSA 43.700 mkw. na własne potrzeby w obiekcie, którego budowa właśnie się rozpoczęła. Mokotów był najbardziej popularną dzielnicą wśród najemców – tu wynajęto 170 tyś. mkw. w całym 2011 roku. Na drugim miejscu pod względem popularności znajduje się Centrum – 150 tyś. mkw. nowo wynajętej powierzchni biurowej.

Całkowita ilość nowoczesnych powierzchni biurowych w Warszawie wynosi obecnie 3,6 mln. m kw. Tylko 14 nowych budynków, o łącznej powierzchni 120 tyś. mkw., oddano do użytku w zeszłym roku. Był to najniższy wynik od 1998 roku. Obecnie jest w budowie ponad 530 tyś. mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych, z czego 38 proc. jest już wynajęte.

Kilka projektów wielko powierzchniowych zostanie oddanych już w połowie 2012 roku. Będą to między innymi budynki Business Garden powstający przy zbiegu ulic 1 Sierpnia i Żwirki i Wigury oraz Senator, u zbiegu Bielańskiej i Al. Solidarności. Najbardziej popularnymi dzielnicami zarówno ze względu na ilość powierzchni w budowie, jak i na obserwowany popyt są obrzeża centrum miasta, Mokotów oraz Aleje Jerozolimskie. CBRE przewiduje, że około 300 tyś. mkw. zostanie oddanych do użytku w tym roku, z czego 60 proc. w lokalizacjach poza centrum.

Nowe umowy stanowiły 46 proc. wszystkich umów najmu podpisanych w zeszłym roku, natomiast umowy typu ‘pre-let’ 21 proc.. Największą transakcją było wspomniane już wynajęcie biur przez TPSA w Miasteczku Orange (43,7 tyś. mkw.). Kolejnymi wielkimi transakcjami były renegocjacje umowy firmy doradczej Ernst & Young (11 tyś. mkw.) w budynku Rondo 1 oraz umowa typu pre-let podpisana przez grupę Orlen w budynku Senator (9,1 tyś. mkw.).

Wywoławcze stawki czynszu za najlepsze powierzchni biurowe w najlepszych lokalizacjach kształtują się obecnie na poziomie 25 – 27 Euro za metr kwadratowy miesięcznie i wykazują trend wzrostowy. Czynsze za biura poza centrum pozostają na stabilnym poziomie 15 -16,50 Euro za metr kwadratowy miesięcznie. Nadal popularne, dogodne dla najemców oferty promocyjne, udogodnienia i udział właściciela budynku w kosztach przeprowadzki, zwłaszcza w najlepszych lokalizacjach, są powoli redukowane. Zmniejszenie poziomu wskaźnika powierzchni niewynajętej oraz wzrost popytu może mieć bezpośredni wpływ na zwiększenie stawek czynszu w lokalizacjach centralnych pod koniec roku 2012.

Cały raport do pobrania tutaj.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×