Tu jesteś:

Rekordowy popyt na biura w Warszawie w I poł. roku

Paweł Skałba, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych

Na koniec I poł. 2017 r. całkowita podaż na dziewięciu głównych rynkach w Polsce osiągnęła poziom prawie 9,3 mln mkw. W ciągu sześciu miesięcy deweloperzy oddali do użytku ponad 300 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 130 tys. mkw. w stolicy. Wśród miast regionalnych najwyższy wzrost zasobów odnotował rynek krakowski (80,9 tys. mkw.) – wynika z najnowszego raportu Colliers International.

Od początku roku na warszawskim rynku biurowym ukończonych zostało 16 budynków, z których największy był kompleks Business Garden w strefie Żwirki i Wigury (5 budynków o łącznej powierzchni najmu: 54,8 tys. mkw.). Na rynkach regionalnych oddano w sumie 34 projekty biurowe o łącznej powierzchni około 190 tys. mkw., przy czym zdecydowana większość ukończonych inwestycji to obiekty o powierzchni najmu poniżej 10 tys. mkw.

Wolumen transakcji zawartych w I poł. roku ukształtował się na poziomie 723 tys. mkw., co stanowi wzrost o 15 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Rekord w tym względzie zanotowała Warszawa, w której łącza ilość wynajętej powierzchni biurowej wyniosła 391,4 tys. mkw. - jest to najlepszy półroczny wyniki w historii rynku. Najwięcej umów w stolicy (prawie 30 proc. całkowitego popytu) zostało podpisanych w strefie Centrum (115,4 tys. mkw.). Na rynkach regionalnych popyt brutto w I poł. 2017 r ukształtował się na poziomie 331,4 tys. mkw., o 23 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najwięcej umów zostało zawartych w Krakowie (30 proc. całkowitego wolumenu) i we Wrocławiu (28 proc. popytu brutto).

Współczynnik pustostanów dla Polski odnotował niewielki spadek do poziomu 11,9 proc. wobec 12,1 proc. na koniec I kw. 2017 r. Poziom pustostanów dla Warszawy spadł o 0,1 p.p i wyniósł na koniec II kw. 2017 r. 13,9 proc., co przełożyło się na 715,8 tys. mkw. dostępnej powierzchni. Na rynkach regionalnych najniższe pustostany odnotowano w Łodzi (6,0 proc.) oraz Trójmieście (7,8 proc.).

Czynsze bazowe w pierwszej połowie roku utrzymywały się na niezmienionym poziomie. W Warszawie stawki za powierzchnię biurową wynosiły od 12 do 22 EUR/m²/miesiąc, natomiast w miastach regionalnych od 10 do 16,5 EUR/mkw./miesiąc.

Aktywność deweloperska pozostaje na wysokim poziomie. Ponad 40 proc. powstającej powierzchni biurowej przypada na stolicę. W miastach regionalnych nadal najwięcej projektów powstaje w Krakowie (290 tys. mkw.), Wrocławiu (260 tys. mkw.) i Łodzi (150 tys. mkw.).

— Obecnie w budowie znajduje się rekordowa powierzchnia nowych biur - 1,7 mln mkw. W samej Warszawie w trakcie realizacji jest ponad 720 tys. mkw. Sytuacja na rynku sprzyja najemcom. Deweloperzy oferują coraz ciekawsze projekty biurowe oraz duże pakiety zachęt. Obserwujemy również rosnącą liczbę modernizacji starszych obiektów — mówi Paweł Skałba, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×