Tu jesteś:

Prawie milion mkw. biur ma powstać poza Warszawą

Krzysztof Misiak, Partner, Dyrektor Sekcji Miast Regionalnych w dziale powierzchni biurowych w Cushman & Wakefield

Rozwój sektora BSS w Polsce katalizatorem rozwoju biurowych rynków regionalnych. Firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowuje pierwszą połowę roku na regionalnych rynkach biurowych w raporcie „MarketBeat: Rynek biurowy regiony. Podsumowanie I połowy 2018 r.”. 

W pierwszej połowie 2018 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej na głównych rynkach regionalnych (Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie i Lublinie) wyniosły ponad 4 637 mln. mkw. Analitycy firmy doradczej Cushman & Wakefield wskazują na wysoki poziom absorpcji, spowodowany wzmożoną aktywnością najemców w 2017 roku i zabezpieczeniem umowami przednajmu powierzchni biurowej oddawanej do użytku w roku bieżącym. Dzięki temu, mimo dużego przyrostu nowej podaży, wskaźnik pustostanów obniżył się. 

- Rozwój rynków regionalnych w Polsce nie zwalnia tempa. Mamy już dwa rynki - Kraków i Wrocław, których zasoby biurowe przekraczają milion mkw. Większa skala oznacza mniejszą zależność od popytu zewnętrznego oraz kusi fundusze inwestycyjne, które kupując gotowe i wynajęte budynki motywują deweloperów do realizowania nowych projektów. Polska dzięki rozproszeniu talentów oraz kilkunastu silnych ośrodkach miejskich ma przed sobą jeszcze dużo do osiągnięcia w zakresie rozwoju branży usługowej i co za tym idzie rynku nowoczesnych biurowców. Doceńmy to, że beneficjentami tego procesu nie są i nie będą tylko największe ośrodki miejskie – powiedział Krzysztof Misiak, Partner, Dyrektor Sekcji Miast Regionalnych w dziale powierzchni biurowych w Cushman & Wakefield.

Na ośmiu największych regionalnych rynkach biurowych w Polsce w pierwszej połowie 2018 roku popyt na powierzchnie biurowe wyniósł 261 900 mkw. i był niższy o 19 proc. od analogicznego okresu w rekordowym, pod względem aktywności najemców, roku 2017. Ponad połowa transakcji najmu została przeprowadzona w Krakowie (30 proc. transakcji) i Wrocławiu (22 proc. transakcji). Relatywnie wysoką aktywność najemców odnotowano również w Poznaniu, w Łodzi oraz w Katowicach. W strukturze popytu w pierwszej połowie 2018 roku dominowały nowe umowy (54 proc.), przed renegocjacjami (19 proc.) i ekspansjami (16 proc.). 11 proc. całkowitej aktywności najemców stanowiły powierzchnie zajęte przez właścicieli budynków. Do największych najemców w tej grupie należy zaliczyć BZ WBK, który otworzył swoje biuro we Wrocławiu. 

Wskaźnik absorpcji netto na wszystkich regionalnych rynkach osiągnął 258 500 mkw., (wzrost o 20 proc. r/r i jest on wyższy od trzyletniej średniej o blisko 40 proc.), a największy procentowy wzrost tego współczynnika został odnotowany we Wrocławiu oraz w Trójmieście.

Nowa podaż biurowa na rynkach regionalnych w pierwszej połowie 2018 roku wyniosła 256 500 mkw., (wzrost o 40 proc. r/r) przy czym najwięcej powierzchni oddano we Wrocławiu (103 800 mkw.), w Krakowie (59 700 mkw.) oraz w Trójmieście (49 200 mkw.). Największymi oddanymi do użytku projektami były: Olivia Star w Trójmieście (45 700 mkw.), Sagittarius we Wrocławiu (24 900 mkw.), O3 Business Campus III w Krakowie (19 200 mkw.) oraz budynek Spokojna 2 w Lublinie (18 500 mkw.).

Na regionalnych rynkach biurowych w budowie pozostaje 84 budynków o łącznej powierzchni przekraczającej 950 000 mkw. Deweloperzy są najbardziej aktywni w Krakowie (281 700 mkw.), we Wrocławiu (240 000 mkw.) i w Trójmieście (158 000 mkw.).

W analizowanym okresie wskaźnik powierzchni niewynajętej dla całego regionalnego rynku biurowego wyniósł 9,3 proc. (niższy o 0,20 pp. r/r). Najmniej pustostanów odnotowano w Trójmieście 6,7 proc., a najwięcej w Katowicach 10,8 i w Lublinie 19,7 proc.. Wysoki poziom pustostanów w Lublinie jest wynikiem oddania dwóch projektów biurowych, które powiększyły zasoby tego rynku o ponad 20 proc.

W pierwszej połowie 2018 roku stawki czynszów utrzymały się na stabilnym poziomie w większości analizowanych lokalizacji i oscylowały między 12 a 14,5 EUR/mkw./miesiąc.

Źródło: Cushman & Wakefield

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×