Tu jesteś:

Popyt na warszawskim rynku nieruchomości

Warszawski rynek biurowy utrzymuje dynamiczne tempo rozwoju. Według raportu "Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie III kw. 2017", autorstwa analityków z polskiego oddziału międzynarodowej firmy doradczej Cresa, prognozowana podaż w 2017 roku przekroczy 300 000 mkw., a wolumen transakcji w pierwszym trzech kwartałach br. wzrósł o 11,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, spada także poziom pustostanów. Rozwój sektora SSC/BRO i ewentualny Brexit mogą tylko polepszyć sytuację na stołecznym rynku.

Pod koniec września 2017 r. zasoby na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie wyniosły 5,22 mln mkw. Wskaźnik pustostanów utrzymuje się na stabilnym poziomie (12,9 proc., spadek o 1 punkt proc. kwartał do kwartału). Jest to rezultatem silnego popytu, głównie ze strony podmiotów wchodzących na rynek i kontynuujących ekspansję. 

Rośnie ponadto aktywność na rynku najmu. W pierwszych trzech kwartałach 2017 roku wolumen transakcji wyniósł 588 400 mkw., co oznacza wzrost o 11,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Największą transakcją w trzecim kwartale było wynajęcie 7 225 mkw. przez Johnson & Johnson oraz Janssen-Cilag w Wiśniowym Business Parku F. 

W ostatnim kwartale oddano do użytku prawie 75 000 mkw. Czynsze za powierzchnie biurowe utrzymują się na stabilnym poziomie, ponieważ popyt dorównuje aktywności deweloperów. Obecnie w budowie znajduje się kolejne 115 000 mkw. powierzchni, która zostanie dostarczona na rynek do końca bieżącego roku, dzięki czemu łączna podaż w 2017 r. przekroczy 300 000 mkw. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×