Tu jesteś:

Ponad 150 tys. mkw. nowych biur w Polsce

Od początku bieżącego roku deweloperzy oddali do użytku 151 tys. mkw. powierzchni biurowej, w wyniku czego podaż na dziewięciu głównych rynkach biurowych w Polsce osiągnęła poziom 9,1 mln mkw. Ponad 56 proc. nowych biur trafiło na rynek Warszawie, natomiast wśród miast regionalnych przodowały Kraków i Wrocław. W związku z dużą aktywnością deweloperów w określonych obszarach stolicy, zmienione zostały granice oraz obowiązujące do tej pory nazwy warszawskich stref.

W I kwartale 2017 r. w Warszawie oddano do użytku sześć nowych obiektów biurowych o całkowitej powierzchni 84,2 tys. mkw. Wszystkie są zlokalizowane poza centrum miasta, głównie w strefie Żwirki i Wigury, gdzie oddano do użytku drugą fazę projektu Business Garden o powierzchni najmu 55 tys. mkw. W strefie Zachód skoncentrowane jest 26 proc. nowej podaży w 3 ukończonych projektach – EQlibrum (9,9 tys. mkw.), Airtech Business Park III (6,6 tys. mkw.) oraz West Warsaw Office (5,5 tys. mkw.).

Ze względu na naturalne przesuwanie się granic dzielnic biznesowych oraz zagospodarowywanie przez deweloperów dobrze skomunikowanych działek (np. w pobliżu drugiej linii metra, Ronda Daszyńskiego, Dworca Gdańskiego) Polish Office Research Forum (PORF), do którego należy Colliers International, podjął działania dotyczące weryfikacji warszawskich stref biurowych.

— Zmienione zostały granice oraz obowiązujące do tej pory nazwy stref. Największe zmiany zaszły w odniesieniu do biurowej strefy Centralnego Obszaru Biznesu i Centrum. COB wyznaczają obecnie ulice Jana Pawła II, Al. Solidarności, Hoża oraz Krakowskie Przemieście i Nowy Świat, zaś Centrum zostało rozszerzone na północ do Dworca Gdańskiego, na zachód do ul. Karolkowej i na południe do Placu Unii Lubelskiej. Od wschodu granicą jest brzeg Wisły — mówi Paweł Skałba, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych.

Zmiany zaszły także w strefie Mokotów, gdzie wyodrębniono podstrefę Służewiec, a dawną strefę Południowy Zachód podzielono na dwie arterie: Jerozolimskie i Żwirki i Wigury. 

Zarówno centrum, jak nowe tereny położone blisko strefy centralnej Warszawy charakteryzują się rosnącym zainteresowaniem najemców i inwestorów. Popyt brutto zarejestrowany w I kwartale 2017 r. w Warszawie wyniósł 194 tys. mkw., z czego 54 tys. mkw. wynajęto w strefie Centrum. Wysoka aktywność najemców zauważalna była również w strefie Mokotów (39 tys. mkw.) oraz w strefie Jerozolimskie (33 tys. mkw.).

W I kwartale 2017 r. na głównych rynkach regionalnych oddano do użytku 13 projektów o łącznej powierzchni 67,2 tys. mkw., z czego najwięcej w Krakowie (28 tys. mkw.) i we Wrocławiu (18 tys. mkw.). Przeważająca część oddanych projektów (61 proc.) to budynki poniżej 5 tys. mkw. powierzchni najmu takie, jak Office Park Kokoszki A w Trójmieście, Komandorska 12 we Wrocławiu, Cross Point D w Łodzi czy Baildona 66 w Katowicach.

Wolumen transakcji ukształtował się na poziomie 178 tys. mkw., czyli o 41 proc. wyższym niż w analogicznym okresie minionego roku.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×