Tu jesteś:

Polnord wygrał z m.st. Warszawa spór przed NSA o odszkodowania za grunty

Polnord wygrał z miastem stołecznym Warszawa spór przed Naczelnym Sądem Administracyjnym o odszkodowania za grunty, których wartość spółka szacuje na 222 mln zł. Wartość kolejnych roszczeń, które Polnord zamierza skierować do sądu wynosi 283 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił tym samym skargę m.st. Warszawy na wcześniejszy, korzystny dla, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który tym samym stał się prawomocny.

Wyrok NSA oznacza, że Polnord otrzyma dodatkowo odsetki ustawowe liczone od dnia, w którym kwestie objęte wyrokiem NSA powinny zostać uregulowane zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, do dnia, kiedy zostaną uregulowane. Spółka szacuje, że kwota tego odszkodowania na dzisiaj wynosi 63,2 mln zł i jednocześnie suma ta powiększa się o ok. 80 tys. zł dziennie z tytułu odsetek" - podano w komunikacie.Wyrok NSA dotyczy działek, których wartość Polnord szacuje na kwotę 222 mln zł. Jak podano w komunikacie, suma opiera się na niezależnych wycenach sporządzonych w oparciu o ceny transakcyjne na warszawskim rynku, ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicy Wilanów.

" (...) wierzytelność ta została sprzedana w czerwcu 2011 roku Polskiemu Bankowi Przedsiębiorczości i zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami spodziewamy się otrzymania kolejnych rat z tej transakcji. Ich wysokość i terminy wypłat ściśle zależą od ostatecznego rozstrzygnięcia wysokości odszkodowania" - powiedział, cytowany w komunikacie, Bartosz Puzdrowski, prezes Polnordu.

W komunikacie dodano, że w wyniku decyzji podziałowych analogicznych do tych, których dotyczy wyrok NSA, powstało znacznie więcej działek przeznaczonych na drogi publiczne niż tylko te, w stosunku do których roszczenia już zostały zbyte przez spółkę.

"Decyzja NSA otwiera nam drogę do kolejnych roszczeń, których wartość opartą na niezależnych wycenach szacujemy na kwotę ok. 283 mln zł" - podał prezes Polnordu.

W grudniu 2010 r. WSA orzekł, że decyzje miasta o odmowie wypłacenia Polnordowi odszkodowania za grunty przejęte pod drogi publiczne, wydano z rażącym naruszeniem prawa. Wówczas miasto Warszawa wniosło skargę kwestionującą ten wyrok. NSA oddalił skargę m.st. Warszawy w całości.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×