Tu jesteś:

Pasaż Lipińskiego - biurowiec z historią

Pasaż Lipińskiego, Warszawa.

Najważniejsze w procesie rewitalizacji jest dostosowanie istniejącej struktury budynku. W obiektach stawianych od nowa architekt kształtuje bryłę budynku, ale tu budynek już istnieje, a architekt musi być znacznie bardziej ostrożny - mówi w rozmowie z THE CITY Sebastian Świstak - Senior Negotiator w firmie Savills.

Jeśli chodzi o sam Pasaż Lipińskiego, ciekawa jest możliwość uczenia się z historii budynku. W 1897 r. warszawski przedsiębiorca Józef Lipiński zakupił kawałek ziemi przy Al. Jerozolimskich. Wybudował tam neorenesansowy narożny budynek. W tym samym czasie Józef Dudzik kupił sąsiadujący budynek przy Al. Jerozolimskich 61. W marcu 2010 r. (po ponad 110 latach) firma Union Investment kupiła obydwa budynki, ukończyła je i doprowadziła do dawnej świetności. W rezultacie możemy teraz podziwiać dwa w pełni odnowione historyczne budynki połączone wspólnym dziedzińcem, które zachowały oryginalny wygląd, a jednocześnie oferują lokale dostosowane do potrzeb współczesnych najemców.

W Warszawie nadal jest wiele innych historycznych budynków, które w tej chwili są w złym stanie. Wynika to zarówno z wysokich kosztów odnowy, jak i z często niejasnej kwestii własności. Inną sprawą jest różnica pomiędzy oczekiwaniami najemców wobec reklamy na fasadzie a tym, na co mogą pozwolić konserwator zabytków i ogólny, historyczny styl budynku. Odnosi się to głównie do najemców handlowych i restauracyjnych, którzy oczekują dużego logo umieszczonego właśnie na fasadzie.

Pasaż Lipińskiego to około 34 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej do wynajęcia, mieszczącej się w dwóch częściach odrestaurowanej, zabytkowej kamienicy. Obiekt jest położony , u zbiegu ulicy Emilii Plater i Al. Jerozolimskich.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×