Tu jesteś:

Około 160 tys. mkw. w budowie na wrocławskim rynku biurowym

Michał Grabikowski, Dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska.

Według raportu „Occupier economics: Rynek biurowy we Wrocławiu – 1-3 kw. 2019” firmy doradczej Cresa, po dynamicznym okresie rozwoju w poprzednim roku, kiedy na rynek trafiło prawie 147 tys. mkw. nowej powierzchni, w pierwszych trzech kwartałach tego roku tempo przyrostu nowej powierzchni znacznie spowolniło. Nie oznacza to jednak, że rynek zwalnia. Wręcz przeciwnie, w budowie znajduje się obecnie ok. 160 tys. mkw. – to znacznie więcej, niż w poprzednich latach, gdy średnio w realizacji było ok. 100 tys. mkw.

Zasoby powierzchni biurowej na rynku wrocławskim wzrosły w ciągu roku o ponad 7% i aktualnie wynoszą 1,11 mln mkw.

Wrocław nadal postrzegany jest jako jedno z najlepszych miast do lokowania biznesu w Europie – zagłębie innowacji i nowych technologii, co przekłada się na zainteresowanie wynajmem powierzchni i stabilizację rynku pomimo wysokiej podaży – mówi Michał Grabikowski, Dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska.

Wolumen transakcji w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku wyniósł 65 500 mkw. i był o ponad 28% niższy niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Ponad połowę (53%) stanowiły nowe umowy, a w następnej kolejności były to renegocjacje (34%) i ekspansje (13%). Największymi transakcjami we Wrocławiu były: wynajęcie 6 200 mkw. przez firmę Schaeffler w budynku Nowy Targ, renegocjacja z ekspansją umowy firmy QIAGEN Business Services w Sky Tower (5 500 mkw.) i umowa spółki Softserve Poland na wynajem 4 400 mkw. w biurowcu CU Office B.

W trzecim kwartale 2019 roku na rynku wrocławskim do użytku oddano cztery inwestycje biurowe: Nowy Targ w centrum miasta (19 400 mkw., Skanska) oraz Carbon Tower (17 600 mkw., Cavatina), SQ Business Centre (4 100 mkw.) i K2 Office (2 400 mkw.) poza ścisłym centrum.

Absorpcja kwartalna w trzecim kwartale br. wyniosła aż 32 100 mkw., a od początku roku wzrosła do 44 500 mkw. – to jednak dwukrotnie mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Podaż w kolejnych kwartałach utrzyma się na wysokim poziomie, co przy obecnie podpisanych umowach wzmocni kwartalne wyniki absorpcji – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Na koniec trzeciego kwartału br. wskaźnik pustostanów wynosił 10%. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrósł o 0,3 p.p. i o 0,7 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Czynsze dla budynków wyższej klasy we Wrocławiu wahają się między 12,5 - 14,5 EUR/mkw./mc, dla budynków niższej klasy 11 - 12,5 EUR/mkw./mc.

Średnia ocena

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×