Tu jesteś:

Nowe wieżowce w centrum Warszawy

Mimo powolnego tempa uchwalania planów miejscowych w Warszawie trwają ostatnie konsultacje komisji ładu przestrzennego Rady Warszawy w sprawie zagospodarowania terenów w rejonie ulicy Poznańskiej. Uporządkowanie okolicy Śródmieścia Południowego może przynieść Warszawie wiele zmian i zmienić wizerunek miasta.

Uchwalenie tego dokumentu pozwoli na budowę zespołu wieżowców. Bank PKO BP planuje wybudować wieżowiec na rogu ulic Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej, a spółka BBI Development pragnie zrealizować projekt 170-metrowego budynku Roma Tower na terenach należących do Archidiecezji Warszawskiej. Z kolei miasto, które jest właścicielem terenu po liceum im. Hoffmanowej forsuje budowę dwóch wieżowców (160 i 180 m.). Uchwalenie planu może pozwolić także na budowę wieży o wysokości 230 metrów u zbiegu Al. Jerozolimskich i ulicy Chałubińskiego, a na południe od wieżowca Elektrim na 220-metrowy budynek. Dokument regulowałby także przebudowę kilkudziesięciu kamienic w ścisłym centrum Warszawy.

Obecny obszar Warszawy to 517 km. kw. Stanowi to bardzo dużą powierzchnię w stosunku do liczby osób mieszkających. Ma to swoje wady. Wydłuża to podróże, do i z pracy, ale też ogromnie zwiększa koszt zapewnienia odpowiedniej komunikacji miejskiej i usług komunalnych. Dalsze poszerzanie granic miasta jest więc bardzo kosztowne i wpływa negatywnie na środowisko naturalne, w związku z intensywniejszym użytkowaniem samochodów osobowych.

Budowa wieżowców może więc choć trochę zmienić charakter Warszawy z miasta z niską i rozciągniętą zabudową na miasto z zabudową monocentryczną. Dodatkowo, nie zostanie powielony błąd ze Służewca Przemysłowego, gdzie wybudowano miasteczko biurowe bez odpowiedniej komunikacji. Wieżowce będą miały do dyspozycji wszystkie rodzaje transportu. Okolica obsługiwana jest przez metro, tramwaje, autobusy i pociągi.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×