Tu jesteś:

Nieznaczny wzrost transakcji na rynku inwestycyjnym w Europie Środkowej

Panorama Warszawy (PZ studio)

Według danych firmy Cushman & Wakefield w trzecim kwartale 2012 r. łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości Europy Środkowej (w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech) wyniosła 536 mln euro. To nieco więcej niż w drugim kwartale (435 mln euro), ale o wiele mniej niż w poprzednich latach pomimo dużej aktywności inwestycyjnej na kilku rynkach.

Od początku roku wartość transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowej wyniosła 1,9 mld euro, czyli prawie tyle samo, co w tym samym okresie 2010 roku i stanowiła zaledwie 40,7 proc. wolumenu inwestycji w 2011 r. (4,66 mld euro). 

Charles Taylor, Partner w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Pomimo rozczarowujących danych inwestycyjnych, mniejszej liczby transakcji i przedłużającego się czasu ich zawierania, na rynkach inwestycyjnych, zwłaszcza w Polsce i Czechach, które cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów, utrzymują się pozytywne trendy. W ostatnim kwartale bieżącego roku wolumen inwestycji może wyraźnie wzrosnąć zważywszy na znaczną wartość transakcji w przygotowaniu. Jednak w skali całego regionu wolumen obrotów do końca roku może wynieść nieznacznie powyżej 3,5 mld euro, czyli o wiele mniej niż w rekordowym 2011 r., w którym zainwestowano 6,1 mld euro”.

W trzecim kwartale 2012 r. Polska nadal zajmowała dominującą pozycję w Europie Środkowej z wolumenem inwestycji na poziomie 1,15 mld euro, wyprzedzając pod tym względem Czechy (452 mln euro). Na Węgrzech odnotowano niewielki poziom aktywności inwestycyjnej, co świadczy o obawach inwestorów związanych z oczekiwanym porozumieniem pomiędzy rządem węgierskim a MFW i UE. Natomiast na Słowacji nie zawarto jeszcze w tym roku żadnej dużej transakcji inwestycyjnej pomimo optymistycznych prognoz gospodarczych. W Rumunii w trzecim kwartale bieżącego roku zainwestowano najwięcej od pierwszego kwartału 2011 r. (140 mln euro), głównie w sektorze handlowym.

Na uwagę zasługuje wzrost zainteresowania inwestorów nieruchomościami biurowymi i spadek popularności sektora handlowego. Udział tych dwóch sektorów w wolumenie transakcji inwestycyjnych wyniósł odpowiednio 53 proc. i 36,5 proc. Natomiast na nieruchomości magazynowe przypadło zaledwie 8 proc. łącznych obrotów inwestycyjnych.

Wraz z powrotem stabilizacji na rynki Europy Środkowej po niedawnym okresie zawirowań w całej Europie pojawiają się nowe możliwości dla inwestorów. Właściciele aktywów biorą pod uwagę możliwość zmiany cen lub reinwestowania, ponieważ obecnie zdają sobie sprawę ze skali spadku cen oraz szacują koszty i ryzyko związane z dalszym utrzymywaniem nieruchomości. Szanse wzrostu cen w kolejnych dwóch latach są w najlepszym przypadku niewielkie, więc w najbliższych 6 miesiącach może nastąpić wzrost podaży. Likwidacja wybranych otwartych niemieckich funduszy inwestycyjnych oraz bliska zapadalność szeregu funduszy zamkniętych wymusi rozpoczęcie dezinwestycji przez te podmioty, co przełoży się na nowe okazje zakupowe.

Inwestorzy zarówno w Europie, jak i na całym świecie nadal najbardziej interesują się najważniejszymi rynkami inwestycyjnymi, ale wobec rosnącej konkurencji można oczekiwać mniejszej awersji do ryzyka. Mniejsze rynki takie jak Rumunia i Bułgaria, których wcześniej inwestorzy nie brali pod uwagę, obecnie stają się coraz popularniejsze, ale w 2013 r. możliwy jest wzrost popytu w całym regionie Europy Środkowej. Dotyczyć on będzie jednak głównie nowych aktywów klasy A.

Charles Taylor powiedział: „Rozpoczynające się dziś targi inwestycyjne Expo Real są ważnym barometrem nastrojów. Na rynkach widać oznaki niepokoju. Inwestorzy zachowują ostrożność, a sprzedający nie spieszą się z dostosowaniem swoich oczekiwań cenowych do realiów rynkowych. Wszyscy jednak mają nadzieję na znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej w czwartym kwartale i przyszłym roku”.    

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×