Tu jesteś:

Najemcy w Łodzi czekają na nowe projekty

Marta Pyziak, dyrektor łódzkiego biura firmy Cresa Polska

W swoim najnowszym raporcie "Occupier Economics: Rynek biurowy w Łodzi, I kwartał 2018 roku" Cresa szacuje, że zasoby biurowe na łódzkim rynku wzrosły w ciągu ostatniego roku o 17 proc., do poziomu 437.800 mkw. Jeszcze do końca grudnia deweloperzy planują oddanie nowych budynków o łącznej powierzchni ok. 42 tys. mkw. Jednym z bardziej wyczekiwanych jest Ogrodowa Office (28,6 tys. mkw., Warimpex).

W budowie w sumie pozostaje ponad 100 tys. mkw. powierzchni biurowej, m.in. inwestycja firmy Skanska - Brama Miasta, o powierzchni 38 tys. mkw. Większość nowej powierzchni zostanie oddana w 2020 roku.

- W ostatnich trzech latach w Łodzi dostarczono rekordowe ilości powierzchni biurowej. Nowa podaż była szybko wchłaniana przez rynek. Czy tak będzie w najbliższych latach? Deweloperzy bacznie obserwują nastroje rynkowe. Jedynie wysoki poziom popytu zagwarantuje, że zaplanowane budynki powstaną w deklarowanym terminie. Jeśli więc najemcy zależy na dobrze zlokalizowanej, nowoczesnej powierzchni biurowej, już teraz powinien rozpocząć poszukiwania - mówi Marta Pyziak, dyrektor łódzkiego biura firmy Cresa Polska.

Popyt w I kwartale kształtował się na poziomie 9.500 mkw. i był niższy o 16,2 proc. w porównaniu z bardzo dobrym I kwartałem 2017 roku. Zdecydowaną większość stanowiły nowe umowy (92,4 proc.). Najbardziej znaczącymi były: wynajęcie przez Clariant 3.700 mkw. w Monopolis M1, wynajęcie przez Bosch Siemens Hausgeräte 1.600 mkw. w Nowej Fabrycznej A oraz wynajęcie przez Regus 1.050 mkw. w Fabryce Józefa Balle. Poziom pustostanów jest stabilny, w I kwartale 2018 roku wynosił 9,6 proc. i był niższy o 0,8 p.p. niż średnia z ostatnich pięciu lat.

Czynsze wywoławcze w budynkach w centrum Łodzi wynoszą 9-14 euro za mkw. miesięcznie, natomiast poza centrum - 8-12 euro.

Źródło: Cresa

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×