Tu jesteś:

Kryzys w strefie euro powoduje spadek czynszów dla najlepszych powierzchni biurowych

Według raportu ,,European Office Clock Report” przygotowanego przez ekspertów firmy Jones Lang LaSalle, kryzys trwający w strefie euro powoduje ponowny spadek stawek czynszowych dla najlepszych powierzchni biurowych.

Według raportu stawki czynszowe dla najlepszych powierzchni biurowych w Europie odnotowały w II kw. 2012 r. minimalny spadek o 0,2 proc.. Tendencja zniżkowa utrzymuje się już drugi kwartał z rzędu. W I kw. 2012 r. czynsze wykazały spadek o 0,1 proc., co stanowiło pierwszą kwartalną redukcję cen od IV kw. 2009 r.

Na obniżenie cen najmu powierzchni biurowych wpłynęły przede wszystkim zmiany w stawkach w Europie Zachodniej (z danych analityków wynika jasno, że stawki w Europie Środkowo-Wschodniej pozostały na niezmienionym poziomie). Wzrost cen najmu w Dusseldorfie (+4,2 proc.) i Berlinie (+2,3 proc.) został zrównoważony przez spadki w Dublinie (-6,5 proc.), Madrycie (-2,0 proc.), Barcelonie (-1,4 proc.) i Paryżu (-1,2 proc.). Czynsze w najlepszych obiektach w Warszawie pozostały na stabilnym poziomie.

Polaryzacja na europejskim rynku

Raport „European Office Clock” porównuje za pomocą schematu zegara relatywne położenie poszczególnych rynków w kolejnych fazach cyklu zmiany stawek najmu dla najlepszych powierzchni biurowych. Wynika z niego duża koncentracja miast zwłaszcza wokół godzin 12 i 6, co oznacza rosnącą polaryzację na europejskim rynku.

Bill Page, Dyrektor Badań Rynku Nieruchomości Biurowych w regionie EMEA w Jones Lang LaSalle skomentował: „Rynki takie jak Londyn, Paryż czy Moskwa, które w znaczący sposób umocniły się na początku 2010 r., zbliżają się do godziny dwunastej, co oznacza, że odnotowywany przez nie wzrost stawek najmu hame. Z kolei te rynki, które przeżywały trudny okres, czyli Ateny, Lizbona, Barcelona i Madryt, wciąż znajdują się w stagnacji i ulokowane są tuż przed godziną szóstą”.
 
Rośnie aktywność najemców, głównie w Europie Środkowo-Wschodniej

Wskaźnik wynajętej powierzchni biurowej wzrósł w ciągu ostatniego kwartału o 5 proc. do poziomu 2,4 mln mkw. Poziom ten jest jednak o 12% niższy od średniej pięcioletniej, co zdaje się być w największej mierze efektem niepewnej sytuacji ekonomicznej w Europie. Rezultatu z II kw. br. nie poprawił nawet wysoki poziom aktywności najemców na rynkach regionu CEE – w Moskwie, Budapeszcie, Pradze i Warszawie, na których odnotowano 15 proc. wzrost wynajętej powierzchni biurowej.

 

Niski poziom nowej podaży

W II kw. 2012 r. oddano do użytku w Europie o 44 proc. więcej nowoczesnych powierzchni biurowych w niż w I kw. br. Poziom ten jest 35 proc. poniżej średniej dziesięcioletniej, co można wytłumaczyć ostrożnością inwestorów i trudnościami w pozyskiwaniu źródeł finansowania dla nowych projektów. Wartość transakcji w segmencie biurowym osiągnęła 15 mld euro w II kw. 2012 r.

Wartość transakcji w segmencie biurowym stanowiła 15 z 27 mld euro całkowitej wartości wszystkich transakcji w II kw. 2012 r., co oznacza 11 proc. wzrost w porównaniu do I kw. 2012 r. Zainteresowanie inwestorów skupia się na kluczowych rynkach europejskich, takich jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy i kraje nordyckie. Największy wzrost odnotowano we Francji, gdzie wolumen zawartych umów kupna-sprzedaży nieruchomości podwoił się dzięki wzmożonemu zainteresowaniu rynkiem paryskim. Także transakcje inwestycyjne w Wielkiej Brytanii odnotowały silny wzrost o 43 proc.. Przyczyniła się do tego duża aktywność inwestorów w Londynie, w tym m.in. warta ponad 500 mln funtów transakcja sprzedaży przez firmę Hammerson jej biurowego portfolio. Z kolei, w Europie Południowej, w związku z negatywnymi nastrojami inwestorów, liczba transakcji pozostaje ograniczona. Ważona europejska stopa kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych wynosi 5,25 proc.. Duże zainteresowanie inwestorów najbardziej prestiżowymi i najwyższymi jakościowo obiektami sprawiło, że odnotowano zauważalną kompresję stóp kapitalizacji na rynkach niemieckich (-25 punktów bazowych w Dusseldorfie i Monachium, -10 punktów bazowych w Hamburgu), a także w Sztokholmie (-25 punktów bazowych). Przeciwna tendencja – dekompresji - widoczna jest na mniej płynnych rynkach, takich jak rynki hiszpańskie (+25 punktów bazowych), Edynburg (+25 punktów bazowych) i Lyon (+10 punktów bazowych). Pomimo ogólnego, nieznacznego spadku wysokości czynszów w Europie, poziom stóp kapitalizacji oznacza, że odnotowano minimalny wzrost wartości nieruchomości biurowych na poziomie 0,4 proc.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×