Tu jesteś:

Kraków przyciąga inwestorów - raport

Urząd Miasta Krakowa, Wydział Strategii i Rozwoju Miasta wydał raport dotyczący krakowskiego rynku nieruchomości komercyjnych p.t. „Krakow Real Estate Market 2011”. Publikacja powstała we współpracy z firmą doradczą Colliers International Poland i jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie inwestorów krakowskim rynkiem.

Raport Urzędu Miasta Krakowa prezentuje wyniki badań czterech głównych sektorów rynku nieruchomości komercyjnych: biurowego, przemysłowego, handlowego oraz hotelowego. Sektory zostały zanalizowane pod względem podaży, popytu, stawek czynszów i wolnych powierzchni. Dodatkowym źródłem informacji jest zestawienie rynku krakowskiego z innymi miastami regionalnymi Polski. Dokument zawiera także prognozy na rok 2012.

Według raportu w ostatnich latach znaczący wzrost inwestycji odnotowano zwłaszcza w segmencie rynku biurowego, na co ogromny wpływ, poza innymi czynnikami, miała także aktywność firm z sektora BPO/SSC. Obecnie w Krakowie podaż nieruchomości tego typu jest największa wśród polskich miast regionalnych.

Równie szybko rozwija się rynek hotelowy. Wzrost liczby turystów odwiedzających miasto, systematycznie przekłada się na większą liczbę inwestycji w tym segmencie. Kraków posiada najwięcej skategoryzowanych hoteli w Polsce.Rynek powierzchni magazynowych w Krakowie, choć jest jednym z najmłodszych w kraju, odnotował w zeszłym roku rekordowe wyniki. Atrakcyjne ulokowanie miasta, bliskość dróg szybkiego ruchu oraz specjalne strefy ekonomiczne utworzone w regionie czynią Kraków niezwykle interesującym rynkiem dla inwestorów, deweloperów i najemców.

Rynek powierzchni handlowych rozwija się w Krakowie od połowy lat 90-tych, kiedy pojawiły się pierwsze hipermarkety. Dziś miasto szczyci się kilkoma dużymi centrami handlowymi, w tym jednym z największych w Europie Bonarka City Centre. Bardzo silnie rozwijają się także ulice handlowe w Krakowie, głównie te zlokalizowane w pobliżu rynku Starego Miasta, które cieszą się dużą popularnością wśród międzynarodowych marek.

Pełny raport czytaj tutaj

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×