Tu jesteś:

Kraków liderem BPO w Europie Środkowej i Wschodniej

Colliers International we współpracy z ASPIRE, stowarzyszeniem firm z sektora BPO i SSC, opublikowała raport dotyczący nieruchomości komercyjnych w Krakowie pt. ”BPO/SSC Overview, Poland, Kraków, H2 2012”.

Kraków jest siedzibą 76 firm, działających w sektorze BPO/SSC oraz R&D, co daje miastu pozycję lidera w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Na koniec 2012 r. całkowita podażnowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie kształtowała się na poziomie 485 650 mkw., z czego 36,6 tys. mkw. dostarczono na rynek w czasie ostatniego półrocza. Ukończono w tym czasie dwa centra biznesowe w Enterprise Park, Bonarka 4 Business C oraz Excon w południowej części miasta. Obecnie w realizacji jest 78,1 tys. mkw. powierzchni biurowej, z których 24,2 tys. mkw. ma być oddane do końca 2013 r.

Całkowity popyt na powierzchnię biurową w sektorze BPO/SSC w drugiej połowie 2012 r. wynosił 17 120 mkw. Największymi najemcami z sektora BPO na rynku krakowskim są firmy świadczące usługi finansowe i ITO.

Średni wskaźnik pustostanów na rok 2012 r. wyniósł 4,6 proc., a średnia wysokość czynszu w drugiej połowie 2012 r. wahała się od 13 do 14 euro/mkw./miesiąc z nieznacznie wyższymi stawkami w projektach będących w budowie.

Znaczący wzrost podaży powierzchni biurowych może nastąpić w drugiej połowie roku, pod warunkiem, że zrealizowane zostaną największe projekty - Quattro Business Park C i Bonarka 4 Business D. Wskaźnik pustostanów powinien nadal spadać.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×