Tu jesteś:

Korporacje przestawiają się na coworking

Przewiduje się zwiększenie dynamiki popytu na elastyczne miejsca pracy, ponieważ ponad dwie trzecie światowych korporacji planuje zwiększenie swoich elastycznych coworkingowych i współdzielonych miejsc pracy w ciągu następnych trzech lat, jak wynika z nowego badania Knight Frank.

Opublikowany raport Knight Frank (Y)OUR SPACE, prezentuje wyniki ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli kadry zarządzającej najwyższego szczebla w 120 światowych korporacjach, które łącznie zatrudniają ponad 3,5 mln osób i zajmują szacunkowo 22 mln m kw. powierzchni biurowej, co odpowiada całej powierzchni biurowej w centralnym Londynie.

Badanie to pokazuje, że światowe korporacje zamierzają w coraz większym stopniu korzystać z elastycznych miejsc pracy, biur serwisowanych i przestrzeni coworkingowych, które tworzą środowisko pracy bardziej sprzyjające współdziałaniu, zapewniając przy tym swobodę szybkiego zwiększania i zmniejszania skali działalności odpowiednio do warunków panujących na rynku.

Obecnie, pomimo powstania mnóstwa operatorów coworkingowych i biur serwisowanych, większość globalnych korporacji korzysta z powierzchni biurowej w tradycyjnym modelu najmu.   Dwie trzecie firm ankietowanych przez Knight Frank stwierdziło, że coworkingowe, serwisowane i elastyczne powierzchnie biurowe stanowią 5% lub nawet mniejszą część ich aktualnych powierzchni biurowych. Niewielka grupa, nieprzekraczająca 7%, wskazała, że elastyczne miejsca pracy stanowią ponad jedną piątą całkowitej powierzchni biurowej zajmowanej przez te firmy.

Badanie Knight Frank pokazuje jednak, że należy spodziewać się radykalnego wzrostu udziału powierzchni elastycznych w zasobach użytkowanych przez firmy. Ponad dwie trzecie – 69% – światowych korporacji planuje zwiększenie wykorzystania formuły coworkingu, a 80% przewiduje wzrost wielkości wykorzystywanych przez nie powierzchni współdzielonych w ciągu następnych trzech lat.

Ponadto niemal połowa – 44% – stwierdziła, że elastyczne miejsca pracy będą stanowić nawet jedną piątą całej powierzchni biurowej w następnych trzech latach.  Dodatkowe 16% oceniało, że w tym samym okresie aż połowa ich powierzchni biurowej na całym świecie będzie miała charakter elastycznych miejsc pracy.

Zdecydowana większość respondentów, bo aż 75%, wskazała na wzrost indywidualnej produktywności mający związek z poprawą jakości życia i samopoczucia w następstwie przestawienia się na elastyczny i oparty na współpracy model użytkowania powierzchni biurowej, jako bardziej zgodny z dzisiejszymi formami prowadzenia działalności i stylem pracy.

Dr Lee Elliott, Global Head of Occupier Research w Knight Frank powiedział: „Badanie to pokazuje, że dekada niepewności w globalnej gospodarce zmieniła sposób postrzegania miejsca pracy przez wiele spośród największych firm świata.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×