Tu jesteś:

Komfort priorytetem w biurach przyszłości

UI RE opublikował wyniki badań dotyczące trendów i kierunków rozwoju powierzchni biurowych do 2020 roku. Najemcy oczekują przede wszystkim komfortu i różnorodnych udogodnień.

Najemcy oczekują, że biura przyszłości będą  w Polsce przede wszystkim komfortowe– taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez Union Investment we współpracy z Keralla Research Institute. Powinny się  one charakteryzować przede wszystkim: nowoczesnym systemem klimatyzacji i wentylacji (80 proc.), wysokim i przestronnym wnętrzem (78 proc.) oraz  dostępem do naturalnego światła (74 proc.). 

Dwie trzecie badanych najemców deklaruje, że od nowoczesnego budynku biurowego oczekiwać będą zapewnienia stref relaksu. Ponad połowa (57 proc.) ceni to, że zarządca budynków bez dodatkowych kosztów oferuje  powierzchnie wcześniej rozplanowane i przygotowane pod  ich oczekiwania. Ponad 50 proc. respondentów wskazywało także bogatą ofertę gastronomiczną i usługową w budynku, a także dobre wyciszenie pomieszczeń. 

Większość (2/3) firm dostrzega, że wkraczające na rynek młode pokolenie pracowników ma inne wymagania wobec biur niż ich poprzednicy. Dla młodszego pokolenia bardzo istotne są: łatwy dojazd do budynku (84 proc.), strefy rekreacyjne (69 proc.) oraz infrastruktura rowerowa (62 proc.). Ponadto, 40 proc. badanych uważa, że bardzo istotne są aplikacje mobilne dedykowane danemu budynkowi, 35 proc. - że młodzi pracownicy lubią wydarzenia organizowane w biurowcu.

Potrzebie komfortu i wygody zazwyczaj towarzyszy oczekiwanie, że budynek będzie funkcjonował w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Bardzo ważne (63 proc.) jest dobre skomunikowane , choć nie zawsze oznacza to lokalizację w centrum miasta. 

Jak wynika z badania, rynki w Warszawie i w Krakowie mają najlepiej dopasowaną do potrzeb najemców ofertę powierzchni biurowych, kolejne są Gdańsk i Łódź. Nawet w miastach, które zajęły niższe miejsca w rankingu, 2/3 najemców wyraża zadowolenie z dostępnej oferty biurowej.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×