Tu jesteś:

Knight Frank o sytuacji na rynku biurowym

Karol Grejbus, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy w firmie Knight Frank

Karol Grejbus, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy w firmie Knight Frank podsumowuje sytuację na rynku biurowym po I kwartale 2018 roku.

Na koniec pierwszego kwartału 2018 roku zasoby biurowe w Warszawie wyniosły około 5,3 mln mkw. Na stołeczny rynek dostarczono dwa projekty biurowe o łącznej powierzchni 23.700 mkw.

W pierwszym kwartale 2018 deweloperzy rozpoczęli budowę ok. 72.000 mkw. w trzech projektach biurowych. W rezultacie, na koniec marca 2018 roku, w budowie znajdowało się ponad 800.000 mkw. Do największych projektów na etapie realizacji zaliczyć można: Varso, należace do HB Reavis, Warsaw Hub, którego deweloperem jest Ghelamco Poland czy biurowiec Mennica Legacy Tower realizowany przez Golub GetHouse.

Popyt utrzymuje się na wysokim poziomie. W pierwszym kwartale 2018 roku zawarto transakcje na ponad 202.000 mkw. Największą popularnością wśród najemców cieszą się Centrum, Centralny Obszar Biznesu oraz Służewiec. W okresie od stycznia do marca podpisano najwięcej nowych umów (71 proc. całkowitego wolumenu transakcji), renegocjacje wyniosły 20 proc. zawartych transakcji, natomiast 9 proc. wszystkich umów stanowiły ekspansje.

Dobrą informacją jest dalszy spadek współczynnika pustostanów, który na koniec marca wyniósł 10,8 proc., co daje około 572.000 mkw. powierzchni dostępnej na wynajem od zaraz. W porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku, wskaźnik pustostanów spadł o 3,2 pp. dla całej Warszawy i 5,8 pp. dla stref centralnych.

Cieszy mnie fakt, że 2018 rok na warszawskim rynku biurowym rozpoczął się samymi pozytywnymi sygnałami. Deweloperzy pozostają wciąż bardzo aktywni, zainteresowanie powierzchnią biurową nie słabnie, a współczynnik pustostanów jest najniższy od 2013 roku. - podsumowuje Karol Grejbus.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×