Tu jesteś:

Katowicki Goeppert-Mayer z certyfikatem BREEAM

Katowicki biurowiec Goeppert-Mayer uzyskał międzynarodowy certyfikat BREEAM, który potwierdza wysoką ocenę energooszczędnego budynku pod kątem jego przyjazności dla środowiska naturalnego i komfortu użytkownika.

– Jesteśmy na etapie końcowej weryfikacji, to już pewne że mamy BREEAM – potwierdza Anna Dębowska – Rudawska z Górnośląskiego Parku Przemysłowego. Wybudowany przez spółkę GPP biurowiec został nazwany imieniem noblistki Marii Goeppert-Mayer. W budynku zastosowano innowacyjny system trigeneracji, polegający na jednoczesnej produkcji energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej. Do ich wytworzenia stosowane są dwa główne urządzenie – moduł kogeneracyjny oraz agregat wody lodowej. W budynku Goeppert-Mayer system ten jest głównym źródłem energii cieplnej i chłodniczej. W biurowcu zamontowano też system odzysku ciepła, zaawansowany system fasad, belki grzewczo-chłodzące, centralne nawilżanie pomieszczeń, stacje ładowania pojazdów elektrycznych, światłowodowe przyłącza do sieci teleinformatycznych oraz wiele innych energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań, które zmniejszają koszty eksploatacji. Spółka GPP poinformowała, że zużycie energii jest w nim o ok. 50 proc. niższe, niż w typowych biurowcach tej klasy. W efekcie łączne miesięczne koszty mediów (ogrzewanie, chłodzenie, woda, prąd i wentylacja) to ok. 1 euro na mkw. wynajmowanej powierzchni, przy pracy na jedną zmianę. Niemal cała powierzchnia biurowa budynku została już wynajęta. Biurowiec Goeppert-Mayer ma powierzchnię 7,8 tys. mkw. i został oddany do użytku w 2012 r. Jego budowa trwała półtora roku, a koszt inwestycji wyniósł 39 mln zł (z czego 18 mln zł stanowiła unijna dotacja).

BREEAM (ang. Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to  międzynarodowy system oceny budynków pod kątem ich przyjazności dla środowiska naturalnego oraz komfortu przyszłego użytkownika, wyznaczający jednocześnie standardy dla zrównoważonego projektowania. Spółka GPP starała się o najwyższy z możliwych do otrzymania poziomów oceny – outstanding. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×