Tu jesteś:

Jones Lang LaSalle: Poznań stolicą przedsiębiorczości

Okrąglak w Poznaniu

Silna gospodarka, wykształceni pracownicy znający języki obce, dobra infrastruktura transportowa oraz wysoka jakość życia – to kluczowe atuty Poznania w walce o nowe inwestycje, wymienione w raporcie „Rynek nieruchomości biurowych w Poznaniu”, opublikowanym przez Jones Lang Lasalle. Raport powstał  przy wsparciu Urzędu Miasta Poznań oraz Hays Poland.

Z zasobami powierzchni biurowej szacowanymi na prawie 293 tys. mkw.,Poznań  jest szóstym największym rynkiem w Polsce. W I kw. 2013 r. oddano tu do użytku 2,4 tys. mkw. w ramach projektu Galeria MM. Kolejne 23 tys. mkw. trafi na rynek w II-IV kw., m.in. w Malta House (14,7 tys. mkw.), Nobel Tower (4 tys. mkw.) czy Temida Offices (2,5 tys. mkw.).
Na koniec I kw. 2013 r. w budowie było 67 tys. mkw. Po zakończeniu prac całkowite zasoby biur w mieście zwiększą się o 20proc. Obecnie 5 proc. powierzchni w budowie jest zabezpieczone umowami przednajmu, co może przyczynić się do przesunięcia w czasie niektórych projektów. W I kw. w Poznaniu wynajęto 5,6 tys. mkw. Największą transakcją była umowa przednajmu 1 tys. mkw. w Malta House (firma Ciber). Z analiz Jones Lang LaSalle wynika, że w całym 2013 r. wolumen zawartych transakcji osiągnie wartość porównywalną do 2012 r. (24 tys. mkw. Poziom pustostanów w Poznaniu na koniec I kw.  wynosił 16,7 proc. Ze względu na relatywnie wysoki poziom przyszłej podaży możliwe są presje zwyżkowe na wskaźnik pustostanów. Najwyższe czynsze transakcyjne na koniec I kw. oscylowały w granicach 14 – 16 euro za mkw. miesięcznie. Z analiz Jones Lang LaSalle wynika, że wysoki współczynnik powierzchni niewynajętych może wywrzeć presje zniżkowe na czynsze, szczególnie w obiektach w budowie oraz oferujących znaczne powierzchnie do wynajęcia.
- W ciągu ostatnich 6 lat podaż biur w Poznaniu zwiększyła się o 170 tys. mkw., co stanowi 57 proc. istniejących zasobów. Tym samym Poznań dołączył do peletonu polskich miast jeśli chodzi o aktywność deweloperów – na koniec I kw. w aktywnej budowie pozostawało aż 67 000 mkw. nowoczesnej powierzchni. Należy zauważyć, że poznański rynek oferuje szereg opcji najmu dostosowanych do potrzeb, zarówno zagranicznych inwestorów działających na globalną skalę, planujących rozszerzenie swojej działalności, jak i lokalnych przedsiębiorstw szukających mniejszych modułów wysokiej jakości. Przy czym najwięcej powierzchni biurowych dostępnych od ręki przypada na centralną strefę biurową.  W przyszłości spodziewamy się jednak stopniowej decentralizacji rynku, co widać już w przypadku projektów biurowych w budowie, które obecnie powstają zarówno w zachodniej, jak i wschodniej części miasta – podsumowuje Agnieszka Sosnowska, analityk rynku w Jones Lang LaSalle.

Poznań jest jednym z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w Polsce. PKB, wygenerowany w mieście w 2010 r., wyniósł 40,2 mld zł - dwa razy więcej niż średnia krajowa. Poznań posiada najwyższy (19,6 proc.) odsetek ludzi młodych (25-34 lata) wśród dziesięciu największych miast w Polsce. Na koniec I kw. odnotował najniższą stopę bezrobocia w skali kraju (4,7proc.). Za wiodące sektory gospodarki uznaje się przemysł elektromechaniczny, motoryzacyjny, chemiczny i spożywczy, na czele z takimi markami jak Bridgestone, Volkswagen, Nivea, Kompania Piwowarska (SAB Miller), Unilever czy Wrigley; dynamicznie rozwija się również branża nowoczesnych usług dla biznesu.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×