Tu jesteś:

JLL: rekordowa podaż biur w 2013 r.

Konstruktorska Business Center

Green Corner w Warszawie został oddany w 2012 r.

W 2013 r. nowa podaż na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie wyniesie ok. 320 tys. mkw. i  będzie najwyższa od roku 2000 – wynika z raportu Jones Lang LaSalle.

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w stolicy przekroczą 4 mln mkw. Według szacunków ekspertów z JLL poziom popytu w 2013 r. powinien pozostać na poziomie zbliżonym do tego zanotowanego w roku 2012. Już teraz 50 proc. powierzchni, która wejdzie na stołeczny rynek w ciągu roku 2013, jest wynajęte.

– Warto jednak pamiętać, że rekordowa od lat podaż nie może pozostać bez wpływu na współczynnik powierzchni niewynajętej. Wolnych biur będzie przybywać przede wszystkim w obiektach najstarszych, niespełniających wszystkich wymagań najemców. W tym roku przewidujemy zarówno wysoki udział renegocjacji, jak i umów najmu w nowopowstających obiektach, a przeważająca liczba transakcji będzie związana z optymalizacją dotychczasowego sposobu wykorzystania powierzchni – komentuje Anna Kot, dyrektor Działu Agencji Biurowej i Reprezentacji Najemców w Jones Lang LaSalle.

Z prognoz Jones Lang LaSalle wynika również, że w 2013 r. na niektórych rynkach poza stolicą możliwe są niewielkie presje zniżkowe na czynsze. Poza Warszawą miesięczne stawki czynszowe za metr kwadratowy w obiektach biurowych uznawanych za najlepsze kształtują się od 11-13 euro w Łodzi do 16 euro za 1 mkw. w Poznaniu.

Czynsze bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe w centrum Warszawy w IV kw. 2012 r. oscylowały w granicach 22-25 euro miesięcznie za 1 mkw. Poza centrum miesięczna stawka za 1 mkw. powierzchni wynosiła ok. 15 euro. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×